V Česku je nejvyšší výskyt salmonely v celé EU
26.01.2009 | Mladá fronta Dnes
Ministerstvo zemědělství ČR dělá maximum pro to, aby zabránilo šíření nebezpečných potravinářských mikrobů salmonely a kampylobakteru. Na tiskové konferenci v Evropském parlamentu to řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič, který představoval ve výboru pro životní prostředí priority českého předsednictví.
Podle zprávy Sdružení obrany spotřebitelů, poslední trendy ukazují, že salmonela a kampylobakter řádí v rámci evropské sedmadvacítky nejvíc právě v Česku. Upozornila na to nová studie Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).
„Je potřeba zvyšovat úroveň kontrol v podnicích veřejného stravování a dbát na to, aby byla dodržována veškerá pravidla pro přípravu a skladování potravin," uvedl Gandalovič na dotaz ohledně řádění nebezpečných patogenů. Podle něj však jeho resort dělá v této věci maximum.
Ministerstvo má podle Gandaloviče k dispozici rychlý systém varování, v němž se pravidelně aktualizují informace o nákazách, které zjistí Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Podle ministra také v takzvaných národních dotačních programech přímo existuje program pro potírání salmonely v chovech slepic.
Podle výzkumu EFSA a ECDC, který se zabýval výskytem infekčních onemocnění přenosných ze zvířat na člověka v EU v roce 2007, jsou choroby způsobené bakterií rodu kampylobakter v unii na vzestupu. Počet pacientů trpících salmonelózou prý v EU klesá.
V Česku však byl výskyt nemocných v přepočtu na počet obyvatele v obou případech nejvyšší. V zemi se kampylobakterem v roce 2007 nakazilo asi 24 tisíc lidí, v přepočtu tedy 234 případů na 100 tisíc obyvatel, což je nejvyšší počet ze všech členských států unie.
ČR vychází nejhůře v unii i co se týče frekvence výskytu salmonelózy, která se projevuje průjmy, horečkou, zvracením a bolestmi hlavy. V roce 2007 touto infekcí onemocnělo přes 17 tisíc Čechů, což činí v přepočtu přes 170 nemocných na 100 tisíc obyvatel, informovalo Sdružení obrany spotřebitelů.
Další články v kategorii Potravinářství
- FAO: Světové ceny potravin v lednu klesly, zlevnily mléčné výrobky či maso (07.02.2026)
- Svazy: Obnovení dotace pro potravináře zvýší zpracovatelské kapacity v ČR (06.02.2026)
- Kontroly v KFC našly pochybení ve třetině případů, uvedla inspekce (06.02.2026)
- Inspektoři uzavřeli restauraci v lázeňském letovisku. Našli v ní plíseň i hmyz (06.02.2026)
- Pizza Hut zavře v USA stovky restaurací (06.02.2026)
- Americká nápojová společnost PepsiCo ve čtvrtletí zvýšila zisk o 67 procent (05.02.2026)
- Analytik: Češi nakupují méně potravin, ale připlatí si za kvalitu (05.02.2026)
- Tři sládci ze skupiny Prazdroje uvařili speciály, lidé je ochutnají při Noci pivovarů (05.02.2026)
- Litovelský pivovar mění logo a design obalů,odkazuje k historii a úrodnosti Hané (05.02.2026)
- Carlsberg zvýšil provozní zisk, těžil z převzetí výrobce nealkoholických nápojů (04.02.2026)

Tweet



