Tuzemští vinaři jsou připraveni zapojit se do věcné diskuze o dostupnosti alkoholu
07.06.2024 | peprconsulting.cz
Téma dostupnosti alkoholu a jeho přiměřené konzumace je diskutováno napříč Evropou a dotýká se také vinařského sektoru. Tuzemští vinaři se proto již loni rozhodli připojit k celosvětové iniciativě Wine In Moderation, která se zaměřuje na podporu střídmé konzumace vína a pozici oboru jako fenoménu a kulturního bohatství.
„Domácí diskuzi na téma přístupu k alkoholu, kterou iniciuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, kvitujeme a jsme připraveni se na ní podílet. Zapojení průmyslu do této debaty vidíme jako efektivní a nevyhnutelné. A jsme rádi, že pan Vobořil se k tomu nestaví odmítavě. Již v loňském roce jsme sami představili návrh na zavedení minimální jednotkové ceny alkoholu, která cílí na omezení dostupnosti levného alkoholu a snížení negativních důsledků jeho konzumace. Představuje efektivní nástroj k ovlivnění ceny především toho nejlevnějšího a nejrizikovějšího alkoholu, jenž požívají právě nejvíce ohrožené skupiny konzumentů,“ říká Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky.
Podobné diskuze dlouhodobě probíhají také na půdě institucí EU. „Ochrana veřejného zdraví je legitimní celoevropské téma. Stejně jako péče o krajinu, udržitelný přístup k ní, funkční zemědělství a ekonomicky stabilní, prosperující sektor v mnoha regionech. Je třeba v tom nalézt rovnováhu. My takové návrhy a příspěvek k řešením máme, bude však aktuálně záležet na složení nové Evropské komise a jejích prioritách,“ uzavírá Chlad.
Další články v kategorii Potravinářství
- Rybářství Třeboň mělo zisk 27,2 milionu korun, meziročně o 20 mil. Kč nižší (14.05.2026)
- Vinaři získali na soutěži Great American dvě platinové a 18 zlatých medailí (14.05.2026)
- Kontaminované mléko v Česku: Policie prověří postup Nestlé a Danone (14.05.2026)
- Japoncům kvůli válce v Íránu dochází barvivo, chipsy budou v černobílém balení (14.05.2026)
- Regionální potravina 2026. Na Jihlavsku uspěla tlačenka, mrkvance i kimči (14.05.2026)
- Konec dvanáctek? Brusel chystá pravidla, která změní označení piv (14.05.2026)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 3,5 pct na 119.315 tun (13.05.2026)
- Jmenovali špinavou dvanáctku. Chemikálie, které ničí naše střeva, jsou i v ovoci (13.05.2026)
- Češi za polední menu platí rekordně: průměr už přesáhl 200 korun (12.05.2026)
- Sady Schwarz z Rokycanska přišly vinou čtyř hodin mrazů 30. dubna o půlku úrody (12.05.2026)

Tweet



