Tuzemský trh ovládly méně kvalitní džusy

MF Dnes 15.12.1999

Tuzemský trh ovládly méne kvalitní džusy

Levné pomerancové štávy sice vyhovují zákonu, presto jsou šizené

V supermarketu stojí vedle sebe dva džusy. Oba mají na obale nápis 100% pomerancová štáva, jeden stojí ctrnáct korun, druhý ctyricet. Šidí zákazníky výrobce toho levného, nebo je naopak bere na hul ten, kdo prodává draho? Když si clovek uvedomí, že na litr štávy potrebuje dve kila pomerancu asi za padesát korun, musí mu být jasné,že správná je první odpoved. Levné džusy jsou ošizené, do skutecné ovocné štávy mají hodne daleko.

Je to však šizení tak ríkajíc v mezích zákona. Tuzemské predpisy totiž nezakazují používat méne kvalitní suroviny a výrobní postupy, jež jsou v zemích Evropské unie zakázány. Z šestnácti džusu, které analyzovali v pražském Ústavu konzervace potravin a technologie masa Vysoké školy chemicko-technologické, by evropským predpisum vyhovelo jen šest - Hohes C, YO, Gold Glocken, Emig, Toma a Relax. Jsou vyrobeny tak, aby se co nejvíce priblížily kvalitám, jaké má ovocná štáva po vylisování z pomerancu. Žádný z džusu na našem trhu totiž není prímo "vymackaná" cerstvá štáva, všechny jsou vyrobeny z koncentrátu, k nemuž se ve stácírne doplní stejný díl vody,jaký byl pri koncentraci v zemi sklizne odparen. Jen o trochu horší kvality jsou džusy druhé skupiny - Pfanner, Happy Day, Cappy, Prim Jus a Hello. "Jsou vyrobeny z kvalitního koncentrátu, ale presto už do urcité míry prizpusobené situaci na ceském trhu, treba tím, že jsou prislazené nebo ridší," komentuje výsledky analýz Michal Voldrich z Vysoké školy chemicko-technologické. Na evropském trhu by urcite neuspel žádný džus ze skupiny nejlevnejších - Dolly, 100% Džus Pomeranc, Tesco, Koruna a Fruity. Nesplnují totiž požadavky Evropské unie predevším proto, že jsou vyrobeny z koncentrátu, do nehož byl pridán takzvaný pulp wash. Ten vznikne, když se již jednou lisovaná pomerancová dužina znovu namocí a podruhé vylisuje. "Štáva z druhého lisování má trpkou, až nahorklou chut, je svetlá a obsahuje víc dužiny. Je pokládána za méne kvalitní než štáva z prvního lisování," ríká Michal Voldrich. Používání pulp wash však u nás není zakázané, protože neexistuje predpis, který by ríkal, jaké analytické hodnoty má mít 100% ovocná štáva. V Evropské unii se nesmí používat ani v džusech, ani v nektarech tedy 50% štávách. "Vyhláška dává prostor pro ruzné spekulace. Objevují se tu velmi levné koncentráty z Recka nebo Izraele, které patrí do horší kategorie," ríká predseda Unie výrobcu ovocných štáv a nektaru Gabriel Slanicay a priznává, že se kvalita džusu v poslední dobe snížila. "Je to výsledek cenového boje o zákazníka." Test ukázal, že vždy nemusí platit prímá úmera mezi kvalitou a cenou ani predpoklad, že zahranicní džusy jsou kvalitnejší než tuzemské. Dva ceské výrobky - Relax a Toma, které skoncily ve skupine nejlepších, stojí kolem osmnácti korun, tedy asi o deset korun méne než zahranicní YO ,Gold Glocken a Emig, a dokonce o polovinu méne než Hohes C. Do skupiny nejhorších se vklínil i rakouský Fruity.

(viz Falšování džusu... str II)

slovnícek

džus (správne ovocná štáva) štáva získaná bud prímo vylisováním (cerstvá štáva, nebo také premium), nebo z koncentrátu. Podíl ovoce je 100 %.

nektar - štáva vyrobená z koncentrátu pridáním vody a cukru. Ovocný podíl je jen 50 % (u pomerancu, u jiných druhu ovoce je to méne), zbytek tvorí voda.

pulp wash - méne kvalitní koncentrát z druhého lisování pomerancové dužiny

Hana Vecerková

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info