Trh s plasty není rozvinutý

O tom, co systém EKO-KOM nabízí a co například bude dotčené firmy účast v systému stát, hovořily Hospodářské noviny s jeho generálním ředitelem Zbyňkem Kozlem.

V čem spočívá princip kolektivního systému recyklace, který zajišťujete?

Klienty EKO-KOM jsou výrobci a uživatelé všech typů obalů. Zajišťujeme plnění zákonných povinností výrobců podle zákona o odpadech, který ukládá firmám zajistit sběr a využití obalů s účinností od příštího roku.

Jaký registrujete zájem ze strany firem o zapojení do systému?

Zájem firem o zapojení do systému EKO-KOM se zvyšuje. Hlavní nápor očekáváme koncem roku 2000. V současné době přibližně každý třetí obal v obchodní síti ČR byl evidován v systému EKO-KOM a byl za něj uhrazen poplatek na podporu sběru a třídění odpadů. Na druhé straně jsou do systému zapojeny obce s celkovým počtem více než 4 milióny obyvatel, které od systému EKO-KOM dostávají prostředky na třídění odpadu.

Kolik to bude firmy stát?

V současné době se tyto náklady pohybují v průměru okolo 300 až 600 Kč na tunu nevratných obalů uváděných na trh.

Co je největší problém v otázce "co s plasty"?

Tak jako i jinde v Evropě je problémem recyklace plastů především fakt, že jde o řadu typů plastů, které vyžadují různý přístup ke zpracování. Přitom je nutné vytvořit trh s plasty jako s druhotnou surovinou, který je samozřejmě daleko méně rozvinutý než u tradičních materiálů, jako jsou papír a sklo. Kromě toho je tento trh velmi nevyvážený. Donedávna byl například problém s poptávkou po sběrovém PET, zatímco dnes pociťujeme spíše nedostatek. Tyto problémy však nejsou charakteristické jen pro ČR, ale pro celou oblast Evropy. Recyklace plastů v EU dosahuje čísla něco málo přes 10 %. ČR vykazuje recyklaci blížící se 9 %, i na tom je vidět, že problematika je podobná.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info