Třetina kontrolovaných restaurací informovala spotřebitele nepravdivě
12.05.2016 | SZPI
V rámci speciální kontrolní akce Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) prověřila, zda provozovatelé restaurací a rychlých občerstvení neuvádí v nabídkách pokrmů nepravdivé nebo zavádějící informace. V celkem 110 kontrolovaných provozovnách se inspektoři zaměřili zejména na to, zda informace o složení pokrmů v jídelních lístcích, nabídkových tabulích, nebo poskytnuté ústně odpovídají reálně použitým surovinám.
Uvedení nepravdivé nebo zavádějící informace inspektoři zjistili ve 30 provozovnách – u 27,3 % kontrol -, přičemž nepřesnost byla vždy v neprospěch spotřebitele.
Nejčastěji inspektoři zaznamenali pochybení u označování mléčných výrobků, celkem ve 27 případech, tedy u každé čtvrté kontrolované provozovny. Kontrola potvrdila neoprávněné použití termínu sýr a smetana u pokrmů připravených z potravin na bázi rostlinných tuků a olejů. Typicky provozovatel informoval o použití smetany, ve skutečnosti ale použil náhradu s např. palmovým tukem, řepkovým, slunečnicovým, sójovým nebo kukuřicovým olejem za využití další složky jako např. sušené mléko, sušené podmáslí, emulgátory, zahušťovadla a stabilizátory. Prohřešek SZPI nejčastěji zjistila u pizzerií a italských restaurací klamajících ohledně smetanového základu pizzy a omáček. V pěti případech inspekce zjistila i nahrazení deklarovaného sýra výrobkem na bázi rostlinných tuků a olejů.
Ve třech provozovnách inspektoři prokázali klamavé užití názvu šunka, když provozovatel ve skutečnosti v pokrmu použil surovinu typu nářez z kýty konzumní, nářez z plece konzumní apod.
Kontroly byly mj. zaměřeny i na dodržování pravidel při používání chráněných označení původu (CHOP). Celkem v 9 případech provozovatelé neoprávněně použili označení parmezán, který je vyhrazen pro výrobky nesoucí CHOP Parmigiano – Reggiano, tj. byly vyrobeny za definovaných podmínek. V menší míře došlo i na nesprávné užití termínu parmská šunka.
Vzhledem k neuspokojivým výsledkům kontroly bude kontrolní činnost ohledně označování pokrmů v restauracích a dalších provozech společného stravování i nadále pokračovat v nesnížené intenzitě.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633
Další články v kategorii Potravinářství
- U veřejných zadavatelů chceme zvýšit podíl lokálních potravin, shodli se ministr Šebestyán s ministryní Mrázovou (10.04.2026)
- Beermixy už nejsou jen letní osvěžení. Výrobci do nich přidávají funkční složky (10.04.2026)
- Džemy s příběhem. V Dobroládovně našli práci ženy před důchodem i syn s autismem (10.04.2026)
- Čokoládovna Steiner & Kovarik navýšila loni obrat o 35 mil. na 120 mil. Kč (10.04.2026)
- CNBC: Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Nino (10.04.2026)
- Europoslanci ze zemědělského výboru podpořili zákaz názvů jako vegetariánský steak (09.04.2026)
- Varování spotřebitelům: zjištění počátečního mléka Nutrilon Advanced Good Night 1 s toxinem cereulid (09.04.2026)
- Brněnská pivnice měla zkažené potraviny. Kontrolou neprošlo maso i sýrové koule (09.04.2026)
- Antimonopolní úřad ve výrobě a prodeji nealka protisoutěžní jednání nezjistil (09.04.2026)
- Manažer z korporátu se stal králem chlebíčků. Nyní vyrábí miliony lahůdek ročně (08.04.2026)

Tweet



