TEST: Nejlepší i nejhorší čerstvé mléko pochází od farmářů
17.03.2015 | iDNES.cz
Čerstvá plnotučná mléka velmi často nedodržují složení napsané na etiketě. Podle testu MF DNES obsahují méně bílkovin, vápníku i tuku, než avizují. Test zkoumal čtrnáct druhů mlék včetně farmářských či s označením bio.
Nejhůře se umístil vzorek farmářského mléka z Farmy rodiny Němcovy. Kromě toho, že obsahoval méně bílkovin, než uvádí na lahvi, neobstál ani v další části mikrobiologické analýzy Státního veterinárního ústavu v Praze.
„Byl tam zvýšený počet enterobakterií, které jsou ukazatelem hygieny jak při výrobě, tak i uskladnění a prodeji mléka,“ shrnula výsledek redaktorka Test MF DNES Hana Večerková. Podle zdůvodnění majitele farmy mohla být příčina v rozbitém teploměru na prodejně, ve které byl vzorek zakoupen.
Dobrou zprávou je, že toxiny nebyly zjištěné u žádného ze vzorků. Nejlépe se v testu umístilo mléko, které zaujalo porotu i chuťově. Šlo o produkt drobného farmáře - Vrcovické mléko.
Právě kvůli tomu, že farmářské mléko se umístilo jak na prvním, tak posledním místě je podle Večerkové těžké odvozovat kvalitu podle typů mlék.
„Také biomléko skončilo jak na druhém, tak na předposledním místě. Jednoznačný závěr, co je lepší, se tak nedá říct,“ říká.
Autor: iDNES.cz
Další články v kategorii Potravinářství
- Roční produkce zeleninových výrobků v ČR klesla o desítky tisíc tun (21.01.2026)
- Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku (21.01.2026)
- Břeclavské Fosfě v roce 2024 rostly po předchozím propadu tržby na 3,58 mld. Kč (20.01.2026)
- Česko mělo koncem roku pátou nejnižší inflaci v EU (20.01.2026)
- Rodinné farmy pomáhají zajistit potravinovou bezpečnost na celém světě (19.01.2026)
- Michelinská restaurace propadla u inspekce v hygieně. Šéfkuchař se brání (19.01.2026)
- V akcích i za 22 korun. Ceny másla dál padají (19.01.2026)
- Evropská unie a Mercosur po 25 letech jednání podepsaly obchodní dohodu (19.01.2026)
- V Maroku expanduje akvakultura (19.01.2026)
- Moderní pece v roce 2026: technologie, které mění provoz pekáren (18.01.2026)

Tweet



