Tentýž nákup, jiná útrata. Z Čechů se nejmíň "prohnou" Ostraváci
02.07.2013 | tyden.cz
Až o několik desítek korun se mohou lišit nákupy v jednotlivých krajích České republiky. Vyplývá to ze srovnání, které na základě údajů Českého statistického úřadu sestavil on-line deník TÝDEN.CZ. Například v Moravskoslezském kraji zaplatí člověk za nákup spotřebního koše nejčastěji kupovaných potravin 728 korun, v Královéhradeckém o 75 korun více.
Do nákupního koše zařadil TÝDEN.CZ celkem dvacet položek. Je mezi nimi například litr polotučného mléka, kilo brambor, cukru, hladké mouky či rýže, ale i deset deka eidamu, 25 deka šunkového salámu, deset vajec, bílý jogurt či kilo zadního hovězího, kuchaného kuřete nebo paprik, mrkve a jablek.
Průměrná hodnota nákupu za celou Českou republiku by podle statistických dat činila 773 korun. Nejlevněji lze přitom nakoupit v Moravskoslezském kraji. Ceny jsou zde téměř šest procent pod celostátním průměrem. Méně za potraviny zaplatí ještě Jihočeši, obyvatelé Karlovarského, Ústeckého, Zlínského a Olomouckého kraje.
Naopak nejdražší potraviny mají v Královéhradeckém kraji. Celostátní průměr zde překračují téměř o čtyři procenta. Nad průměrem jsou i zbývající české a moravské kraje.
"Cenové rozdíly v jednotlivých krajích jsou dané například tím, jak velký podíl na celkovém trhu mají regionální výrobci oproti celostátním," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Regionální výrobci totiž bývají podle něj většinou o něco dražší. Na druhou stranu však - po různých skandálech například s polskými potravinami - roste jejich obliba.
Důvodem rozdílů jsou průměrné ceny jednotlivých potravin, které se region od regionu liší. Například polotučné mléko je nejdražší v Jihočeském kraji, kde stojí necelých 21 korun, nejlevněji ho pak lze pořídit v Moravskoslezském kraji, kde jeho cena překonává o pár haléřů hranici 18 korun. Vejce jsou pak pro změnu nejdražší na Vysočině. Deset jich tam stojí necelých 33,70, v Praze v průměru necelých 26,30 Kč.
AUTOR: PAVEL CECHL
FOTO: SHUTTERSTOCK
Další články v kategorii Potravinářství
- Češi chtějí kvalitní tuzemské potraviny a klidně si za ně připlatí, ukázal průzkum (27.04.2026)
- Madeta je největší česká mlékárna, navazuje na táborské družstvo (27.04.2026)
- Pizza za padesát korun, víno za třináct. Tyto japonské restaurace od 70. let nezdražily (27.04.2026)
- V jarní Sbírce potravin lidé darovali 623 tun zboží, meziročně o 105 tun více (27.04.2026)
- PepsiCo jde proti proudu. V nelítostném prostředí její model není snadné napodobit (27.04.2026)
- Všechny kojenecké výživy Nestlé dostupné na trhu jsou bezpečné, uvedla firma (24.04.2026)
- Značku Výrobek roku Libereckého kraje ponese dalších deset regionálních výrobků (24.04.2026)
- Zdražili a napsali k tomu sleva. Řetězce oprašují staré triky (24.04.2026)
- Značku Regionální potravina má v Plzeňském kraji dalších devět výrobků (24.04.2026)
- Státní veterinární správa zakazuje uvádět v ČR na trh více než 40 mléčných výživ pro kojence kvůli obsahu nebezpečného cereulidu (24.04.2026)

Tweet



