Templářské sklepy prohrály starý spor o původ hroznů
13.01.2015 | iDNES.cz
Vinařské družstvo Templářské sklepy Čejkovice prohrálo i ve druhé části sporu se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí o neznámý původ hroznů, ze kterých se v roce 2010 vyrobilo 1,1 milionu litrů vína. Vinařství neuspělo s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu.
Správní soud tak potvrdil výrok Krajského soudu v Brně, který v březnu 2013 prohlásil, že inspekce postupovala při kontrole podle zákona. Nejprve sice krajský soud dal za pravdu výrobci vína, SZPI však uspěla s kasační stížností a od té doby zní všechny soudní rozsudky v její prospěch.
Inspekce v roce 2010 nařídila stáhnout lahve s vínem, které bylo klamavě označené jako odrůdové a odrůdové jakostní původem z České republiky. Podle rozhodnutí Krajského soudu inspekce prokázala, že výrobce v roce 2010 zpracoval 1250 tun hroznů neznámého původu a vyrobil z nich asi 1,1 milionu litrů. Firma nedokázala původ vína doložit a neměla ani řádně zpracované evidenční knihy.
Krajský soud beze zbytku respektoval předchozí rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a uznal, že SZPI jednala správně nejen v případě, kdy nařídila stáhnout víno z trhu a zakázala uvádět do oběhu víno, které bylo dosud ve skladech. Správně postupovala i v případě, kdy firmě nařídila zaslat úplné a pravdivé informace, které se týkaly prohlášení o produkci vinařského roku 2009/2010.
V souvislosti s tímto případem také loni na jaře Krajský soud v Brně potrestal dodavatele Templářských sklepů Jana Bartoně, který vozil do vinařství maďarské a slovenské hrozny. Podle Bartoně to firma věděla. Ta však od něj vymáhá 109 milionů korun jako odškodné za víno, které musela stáhnout.
Firma měla předloni nejnižší tržby od roku 2010, a to 231 milionů korun. Templářské sklepy Čejkovice ročně vyrobí kolem šesti milionů lahví vín včetně sektů. Firma sdružuje 396 pěstitelů hroznů.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Potravinářství
- Inspekce zakázala prodej dalších kojeneckých výživ. Obsahují toxin cereulid (18.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Farma z Pelhřimovska sází na samosběry. Po jahodách přichází s další novinkou (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Na jaře se veterinární dozor zaměřuje na četnější farmářské trhy (16.04.2026)
- Sládci Prazdroje zvou na Noc pivovarů. Uvařili tři pivní speciály a chystají večerní prohlídky (16.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství zvyšuje podíl lokálních potravin ve veřejném stravování (16.04.2026)
- Supermarket v Británii rozdával banány zdarma. Omylem objednal 380 krabic místo 380 kilo (15.04.2026)
- Studenti zlínské univerzity se podílejí na vývoji limitované edice kaší (15.04.2026)
- Potravinový ombudsman: Občanům vadí zejména chaos ve slevových akcích, neví, co je reálná cena potravin (15.04.2026)

Tweet



