Telecí maso i želatina jsou bezpečné

Uveřejňujeme první část odpovědí odborníků na dotazy související s nemocí šílených krav BSE.

1. Četla jsem, že se na BSE testují zvířata starší než 30 měsíců. Kdo to určil a je telecí bezpečné?

(J. Novotná, Pardubice)

BSE je nemoc s velmi dlouhou inkubační dobou. Limit 30 měsíců pro testování na BSE byl zvolen v EU jako ekonomický kompromis, který společně s dalšími postupy zajišťuje zdravotní nezávadnost hovězího masa. V Británii, která vykazuje nejvíce případů BSE z počtu téměř 180 tisíc nemocných zvířat, bylo pouze 81 kusů mladších 30 měsíců a nejmladší byl 20 měsíců starý. Ze statistiky vyplývá, že telecí můžeme považovat za bezpečné.

2. Kdy se u nás začala používat masokostní moučka ke krmení skotu a pokračuje se dosud?

(P. Hrubý, Kladno)

Masokostní moučka nebyla před rokem 1989 skotu krmena. V roce 1991 veterinární správa zakázala zkrmování masokostní moučky, který platí stále. Odpovídal Prof. Ing. Jiří Davídek 3. Užívám léky ve formě želatinových kapslí. Hrozí mi nějaké riziko? (M. Heřmanová, Praha 4) Ze želatinových kapslí riziko nehrozí. Postup výroby zaručuje zdravotní nezávadnost. I v případě, že surovina je kontaminována spongiformní encefalopatií, technologický postup snižuje tuto aktivitu 100 krát během odtučnění suroviny, 100 x během kyselé demineralizace, 1000 x během alkalického čištění a 100 x během sterilizace želatiny. Z toho tedy vyplývá, že i případná kontaminace suroviny je bezpečně vyloučena.

MVDr. Jiří Davídek

* * *

Do 21. května můžete zasílat své otázky na téma BSE písemně faxem na číslo 02/61 10 22 72 nebo telefonovat na číslo 02/61 21 51 89. Odpovídat budou Prof. MUDr. Milan Adam, DrSc., člen Akademie věd v New Yorku, Prof. Ing. Jiří Davídek, DrSc. z Ústavu chemie a analýzy potravin Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT v Praze a soukromý veterinární lékař MVDr. Jiří Davídek, ml. Odpovědi budeme otiskovat vždy ve středu.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info