Supermarkety dočasně stáhly z prodeje napodobeniny sýrů
12.10.2006 | Potravinářská komora
Kvůli způsobu prodeje napodobenin mléčných výrobků obchodníky nedávno kritizovalo Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) i Ekologický právní servis (EPS). Podle těchto organizací jsou náhražky často prodávány společně s pravými mléčnými výrobky, čímž obchodníci mohou klamat své zákazníky. Podle EPS se takto chovají například řetězce Delvita a Ahold. Právníci EPS proto obě firmy vyzvali, aby prodej napodobenin mléčných výrobků upravily. Delvita dočasně vyřadí ze svého sortimentu výrobky Cihla na smažení, Alternative-náhražka sýra a Uzený Alternative. Tyto výrobky slouží jako alternativa k mléčným sýrovým výrobkům a jsou vyrobené z rostlinných surovin; Delvita chce tyto výrobky znovu začít prodávat, až společně s EPS a SOS vyřeší systém jejich značení a umístění.
Prodej napodobenin mléčných výrobků je v ČR podle SOS a EPS rozšířený a může být v rozporu se zákonem o potravinách, který zakazuje uvádět do oběhu potraviny klamavě označené nebo je nabízet ke spotřebě klamavým způsobem.
Další články v kategorii Potravinářství
- Ministr Šebestyán: Ceny potravin i slevové akce prověřím. Válku s řetězci nechci (13.02.2026)
- Poláci na Tučný čtvrtek, který připadá na dnešek, snědí asi sto milionů koblih (13.02.2026)
- Vinaři diskutovali udržitelnou budoucnost tuzemského vinařství (13.02.2026)
- Nový trend? Pivo s minimem cukru cílí na fitness generaci (12.02.2026)
- Čína sníží maximální clo na dovoz mléčných produktů z EU na 11,7 % (12.02.2026)
- Další firma stahuje z obchodů kojeneckou výživu. Může obsahovat nebezpečný toxin (12.02.2026)
- Potravinářská inspekce našla v Tesku kuřecí prsní řízky s bakteriemi salmonely (12.02.2026)
- Heineken kvůli poklesu poptávky po alkoholu do dvou let propustí až 6000 lidí (12.02.2026)
- Čerstvá jablíčka se zamilovanými vzkazy, ovoce ve speciálním balení nebo pestrý výběr květin. V BILLE si na Valentýna vybere každý (12.02.2026)
- Prazdroj loni vyrobil rekordní množství sladu, klíčové suroviny pro výrobu piva (11.02.2026)

Tweet



