STRUČNĚ O KOMODITÁCH - 2.3.1999

STRUCNE O KOMODITÁCH - 2.3.1999

OBILOVINY

V hodnoceném týdnu byla zaznamenána vetší obchodní aktivita s cereálními komoditami, pricemž nejvetší objem obchodu (jak u nákupních organizací tak zpracovatelu) se týkal pšenice potravinárské, pšenice krmné a jecmene krmného, méne se obchodovalo se sladovnickým jecmenem, potravinárským žitem a kukuricí.

Soucasná prumerná cena potravinárské pšenice poklesla a 3 844 Kc, tj. oproti posledním údajum o 80 Kc/t, znamená to pokracující pokles, který nastoupil od 44. týdne minulého roku, kdy byla cena na maximu (4 078 Kc). Cenový propad od tohoto maxima ciní k 7. týdnu t.r. již 234 Kc/t. Soucasne došlo i k poklesu ceny krmné pšenice a to o 108 Kc oproti poslednímu šetrení na soucasných 2 827 Kc. Krmný jecmen v porovnání s krmnou pšenicí se nakupuje od sklizne v mnohem širším cenovém rozpetí a v hodnoceném týdnu byla zjištena cena 2 827 Kc. Krmný jecmen v porovnání s krmnou pšenicí se nakupuje od sklizne v mnohem širším cenovém rozpetí a v hodnoceném týdnu byla zjištena cena 2 548 Kc, což s posledním šetrením znamená témer shodný údaj. Cenový pokles byl zaznamenán u potravinárského žita (o 183 Kc). V soucasném období stagnuje nákup sladovnického jecmene. Jeho prumerná cena poklesla na 3 303 Kc (o 183 Kc méne). Naopak o 99 Kc se zvýšila cena kukurice - prumer za CR je 3 000 Kc/t.

Cerpání dovozních celních kvót CR k 22.2.1999

Preferencní kvóty: EU

Obilovina mj množství % plnení

Kukurice tun 74300 0,03

Smluvní kvóty

V 1. ctvrtletí 1999 nebyly žádné smluvní celní kvóty na dovoz obilnin otevreny.

Pramen: Generální reditelství cel Praha, www.mfcr.cz/Aplikace/kvoty.html

BRAMBORY

Konzumních brambor na trhu je dostatek. Nebude-li realizován vývoz, pak jich muže být i prebytek. Zásoby konzumních brambor ve srovnání se stejným obdobím minulého roku jsou na zemedelských závodech podstatne vyšší. Obchody jsou plynule zásobovány konzumními bramborami. Obecne je však kvalita ve srovnání s minulým rokem o neco horší.

Farmárské ceny konzumních brambor stagnují, ci mírne poklesly. Další vývoj ceny bude odvislý od možnostech vývozu predevším na Slovensko a Jižní Evropy. Stále vyšší cena konzumních brambor je v zemích EU, do kterých však nemáme zatím vývoz brambor povolen.

Farmárské ceny:

Konzumní brambory: 2,80 - 3,90 Kc/kg, dle odrudy, kvality, úpravy a dopravy

Brambory na výrobky: 2,80 - 3,50 Kc/kg, dle odrudy a kvality

Sadbové brambory tuzemské: 7,00 - 10,50 Kc/kg, dle odrudy, stupne množení a trídení

Sadbové brambory - dovoz: 18,00 - 26,00 Kc/kg, dle odrudy, stupne množení a trídení

Spotrebitelské ceny: 5,30 - 9,50 Kc/kg, dle odrudy, úpravy, balení a zpusobu prodeje

Dováží se sadba brambor, a to predevším z Holandska a Nemecka. Zatím však bylo sadby brambor dovezeno ve srovnání s minulým rokem méne, a to z duvodu jak nedostatku sadby, zvlášte nekterých odrud, tak i vyšších cen. Dovoz konzumních brambor k nám vzhledem k vyšším cenám v zahranicí nepripadá prakticky v úvahu. Dovážejí se však výrobky z brambor. Vývoz a to jak konzumních, tak i sadbových brambor je zanedbatelný.

OVOCE

Na trhu se snižuje nabídka domácích jablek, zvetšuje se jejich dovoz a ceny se zvyšují.

Hrušky jsou na trhu pouze z dovozu a jejich cena se udržuje na vyšší úrovni.

Dostatek je citrusového ovoce, výrazne rozdílné jsou však cenové relace v závislosti na kvalite. Ve vetší míre se objevuje ovoce, kde došlo pri skladování k vetší ztráte vody.

Nove se objevují kvalitní jahody ze severní Afriky balené do ctvrt kilogramových vanicek. Za nižší ceny jsou prodávány jahody prebalované našimi prodejci.

ZELENINA

Nabídka zeleniny odpovídá u vetšiny druhu poptávce. V maloobchodní síti se setkáváme s vetším množstvím zeleniny skladované v prostorách prodejen, což vede k vetšímu cenovému rozpetí. Obchodníci se vetšinou snaží doprodat tuto zeleninu za nižší ceny. Závadou to je predevším u zelenin, které nesnášejí delší skladování, jako jsou napr. rajcata, salátové okurky, kedlubny, pekingské zelí, redkvicka. S podobnou situací se setkáváme i u velkoobchodu, i když v menším rozsahu. Prícina vetšího cenového rozpetí ve velkoobchodní síti však muže být zpusobena i rozdílnými cenami podle zdroju zeleniny.

U koštálovin se zmírnil prebytek zelí, jeho ceny se postupne zvyšují a obdobný trend ocekáváme i v dalším období. Nové zelí, které se objevilo u velkoobchodníku je zatím cenove méne lákavé a neocekáváme, že by ceny skladovaného zelí ohrozilo. U kapusty je mírný nedostatek a ceny se výrazneji zvýšily. V dalším období již vetší vzestup neocekáváme. U kedluben jsme odkázáni na dovoz a mužeme ocekávat vetší cenové rozpetí podle kvality s trendem mírného snižování. U kvetáku zatím ocekáváme stabilizaci vyšších cen. S cenovým snížením je možno pocítat až po výraznejším oteplení.

Z cibulových zelenin je zatím v prebytku cibule. Objevuje se však již cibule prorostlá, která zrejme nebyla dobre pripravena na dlouhodobé skladování a byla navíc skladována v nevyhovujících skladech. Pór je cenove na vyšší úrovni a snížení mužeme ocekávat až po vetším oteplení, kdy se dostane na trh prezimovaný pór z domácích zdroju.

U korenových zelenin je urcitý prebytek celeru, ceny jsou již delší bodu stabilizované a neocekáváme vetší zmeny. Podobná situace je i u petržele. Dále se snižuje nabídka mrkve, zvetšuje se dovoz a ceny se v dusledku toho zvyšují. Obdobný trend ocekáváme i v dalším období, zvlášte pokud nebude možné sklidit mrkev prezimovanou. Redkev je na trhu pouze z dovozu a její cena se udržuje na stejné úrovni.

Ze salátových zelenin je na trhu dostatek pekingského zelí, jeho cena se zvyšuje. V dalším období neocekáváme další výraznejší vzestup s ohledem na dovoz nového zelí z jižních oblastí. Salát je vetšinou pouze z dovozu, jeho ceny jsou na vysoké úrovni. Zmeny spojené se snižováním cen mužeme ocekávat koncem brezna až pocátkem dubna.

SKOT

Informace o vývoji cen v CR za rok 1999 (8. týdnu). Jde jednak o nákupní ceny (tzv. ceny zemedelských výrobcu - CZV), jednak o ceny zpracovatelu (tzv. ceny prumyslových výrobcu - CPV) a konecne o spotrebitelské ceny (SC) - pramen CSÚ.

Subjekt/produkt - 1l 51. týden 98 8. týden 99 zmena v Kc zmena v %

CZV - mléko (nasml. cena) 7,69 7,74 + 0,05 + 0,6

CPV - mléko 2 % tuku 9,84 9,72 - 0,12 - 1,2

SC - mléko polotucné 12,07 11,97 - 0,10 - 0,8

V porovnání s 51. týdnem lonského roku došlo k nepatrnému nárustu ceny u výrobcu a to o 0,05 Kc za litr mléka. U zpracovatelu a prodejcu došlo k dalšímu poklesu ceny a to o 0,12 Kc, resp. O 0,10 Kc za litr mléka.

PRASATA, VEPROVÉ MASO

V druhé polovine února opet došlo k velkému poklesu farmárských cen jatecných prasat. Koncem února vlivem pokracujícího dovozu levného veprového masa z EU poklesly farmárské ceny jatecných prasat na prumernou republikovou úroven kolem 24,00 Kc za 1 kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde.

V Ceské republice klesá kupní síla obyvatelstva, což se projevilo v nižší spotrebitelské poptávce po veprovém mase v lednu a únoru letošního roku proti stejnému období roku 1998. Pritom nabídka této komodity je približne stejná. Jediným východiskem z této situace je státní podpora vývozu selat, živých prasat a veprového masa do zahranicí, napríklad do Chorvatska a jiných teritorií.

DRUBEŽ

V období posledních ctyr týdnu došlo v komodite jatecná kurata podle oficiálních statistik (CSÚ) k dalšímu pozvolnému snižování cen jatecných kurat

Minima nákupních cen jatecných kurat se v mnohých prípadech pohybují kolem 23,00 Kc/kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde. Maxima - a to 25,60 Kc/kg je dosahováno pouze u dodávek kurat v urcitých hmotnostních kategoriích.

Tato velmi složitá situace na trhu jatecných kurat vyplývá z nepomeru mezi nabídkou a poptávkou jatecných kurat

Zemedelci se tím dostávají do složitých vztahu, kdy se v další komodite živocišné výroby dostávají v hodnotách svých realizacních cen pod úroven vlastních nákladu

Na trhu s vejci je situace obdobná. Výrazný prebytek vajec na trhu tlací cenu výrazne dolu. Tento pretlak vajec na domácím trhu je jen s obtížemi realizovatelný. Odbyt na zahranicní trhy je minimální a vejce z rizikových zásob na zpracování se realizují za minimální hodnoty (i výrazne pod 1 Kc/ks).

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info