STRUČNĚ O KOMODITÁCH - 18.8.1998

STRUCNE O KOMODITÁCH - 18.8.1998

OBILOVINY

Týdenní cena CSÚ ve 31. týdnu 3 790 Kc/t klesla o 380 Kc/t oproti 29. týdnu. Celkove je to oproti 14. týdnu pokles o 540 Kc/t a od zacátku roku pokles o 580 Kc/t. Týdenní ceny CSÚ tak v 31. týdnu zaznamenaly nákup pšenice potravinárské ze sklizne 1998.

V pondelí 10.8.1998 SFTR zahájil druhé období intervencního nákupu pšenice potravinárské za minimální garantovanou cenu 4 000 Kc/t. Ucinil tak na základe prumerné ceny 3 744 Kc/t zjištené odborem statistických a informacních služeb MZe CR na volném trhu pšenice potravinárské v CR. Druhé nákupní období skoncí 23.8. Nákupní kvóta pro druhé období ciní 268 300 tun.

OLEJNINY

Vydáním licencí na vývoz repky MZe CR jasne deklarovalo vstrícnost potrebám prvovýroby, aniž by export poškodil zpracovatele. Letošní nadprodukce tak má možnost uplatnení. Nejvýhodnejší vývozy ovšem mohou být letos v rámci celní unie na Slovensko, kde po lonském nevzejití, letošním suchu a živelných pohromách došlo k výraznému snížení ploch na asi 67 tis. ha, výnosu na cca 1,9 t/ha i produkce na 120-130 tis.t. Lonská produkce cinila 195 tis.tun.

BRAMBORY

Našich konzumních brambor je dostatek. Castým problémem však zustává jejich kvalita. U nekterých odrud se objevují hniloby a to jak plísnové, tak i bakteriální. Konzumní brambory, predevším rané odrudy zacínají být sklízeny v bramborárské oblasti.

Farmárské ceny:

· Konzumní brambory: - 2,80 - 3,80 Kc/kg, podle odrudy a kvality

· Brambory na výrobky: - 2,80 - 3,50 Kc/kg

Spotrebitelské ceny: - 7,00 - 11,00 Kc/kg dle odrudy, úpravy a balení.

Obecne se potvrzuje nižší nasazení hlíz, takže casto dochází k prerustání hlíz. Dostatek deštových srážek, predevším v cervenci má príznivý dopad na výnos hlíz. Ocekávají se vyšší výnosy brambor, problémem však muže být kvalita hlíz. V nekterých oblastech a predevším na plochách nedusledne ošetrovaných proti plísni bramborové byla zjištena plísnová hniloba již na hlízách.

OVOCE

Postupne narustá nabídka švestek a slív od domácích producentu. Podobná situace je u jablek, kde se již objevuje i nabídka odrudy James Grieve. Vrcholí nabídka broskví. Odbyt ovoce se snižuje v dusledku samozásobitelských zdroju.

ZELENINA

Nabídka zeleniny výrazne prevyšuje oslabenou poptávku. Je to ovlivneno prázdninovým obdobím a do znacné míry i samozásobitelskými zdroji. U koštálovin je relativne menší nabídka kedluben, i když jsou nákupní požadavky zcela pokryty. Vyrovnaná nabídka je u zelí, kapusty i kvetáku. V dalším období neocekáváme výraznejší zmeny v cenách u výrobcu ani v cenách u spotrebitelu.

U korenových zelenin je vysoká nabídka mrkve a mužeme ocekávat, že se ceny budou nadále mírne snižovat. Malý zájem mezi spotrebiteli je o kusový celer s natí i o svazkovanou petržel. Požadavky trhu jsou také kryty u redkvicky. Ceny jsou stabilizované a mírné snížení mužeme ocekávat až s nástupem podzimních sklizní.

U cibulových zelenin nabídka výrazneji prevyšuje poptávku u cibule. Její ceny se postupne snižují a obdobný trend mužeme ocekávat i v budoucím období. Nabídka cesneku i ceny jsou prakticky stabilizované. Dostatek je i domácího kvalitního póru. V jeho prodeji jsou urcité tendence ve snižování ceny. U salátových zelenin se snížila nabídka salátu hlávkového i salátu ledového a otevrel se vetší prostor dovozu. V souvislosti s tím dochází k docasnému zvýšení ceny. Nabídka pekingského zelí je vyrovnaná, ceny se ponekud zvýšily v souvislosti se zlepšováním kvality. Koncem srpna mužeme ocekávat stabilizaci cen a pozdeji mírné snižování. U plodových zelenin vrcholí nabídka rajcat a okurek. V souvislosti s tím se dosatly ceny na minimální úroven. V dalším období mužeme ocekávat u rajcat ješte stabilizaci nízkých cen, u okurek mírné zvyšování. Ve výrazném prebytku je i nabídka papriky a v dusledku toho dochází k velkému cenovému rozpetí.

PRASATA, VEPROVÉ MASO

V cervenci proti cervnu prumerné farmárské ceny jatecných prasat za 1 kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde se zvýšily jen o 0,38 Kc. V první srpnové dekáde prumerné republikové nákupní ceny jatecných prasat se pohybovaly nejcasteji na úrovni mezi 38,10 Kc až 38,50 Kc za 1 kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde. Vzhledem k oživení poptávky po veprovém mase a ocekávanému vyššímu vývozu našeho veprového masa do zahranicí lze ocekávat zvýšení farmárských cen jatecných prasat v druhé polovine srpna a hlavne v zárí. V rámci reformy Spolecné zemedelské politiky EU lze ocekávat radikální reformu soucasného systému klasifikace, identifikace a registrace jatecných zvírat. Pro všechny clenské zeme EU tento systém bude muset být naprosto jednotný bez možnosti poskytnutí jakýchkoliv vyjímek.

DRUBEŽ

Situace na trhu s jatecnými kuraty byla v prvé polovine srpna z hlediska nákupu kurat od zemedelských výrobcu, rovnež i odbytu ze zpracovatelských závodu vyrovnaná. Z toho pramení urcitá stabilita ceny jatecných kurat, která se v první polovine srpna udržela v prumeru CR nad hranicí 28,20 Kc/kg. V ceských regionech bylo rozpetí veliké (od minima - 27,50 do maxima - 28,50 Kc/kg živé hmotnosti kurat v I. jakostní tríde), v obou moravských regionech byla cena tradicne vyšší (od 28,00 do 28,80 Kc/kg). Obchodní ceny mražených kurat byly v prvé polovine srpna na úrovni hodnoty 58,55 Kc/kg, což znamená oproti našim predpokladum mírný nárust. Spotrebitelské ceny ( dle CSÚ) pokracovaly v dalším mírném snížení na hodnotu poloviny srpna 67,05 Kc/kg.

Prumerná nákupní cena netrídených vajec se již po ctvrtý týden udržuje na hodnote 1,60 Kc/ks. Proti predchozím propadum cen se situace stabilizovala v dusledku vyskladnení urcitého poctu slepic a exporty vajec. Nicméne odbyt vajec nyní mírne vázne, omezil se cástecne export a zejména na domácím trhu je udržována vysoká cena konzumních vajec - 2,49 Kc/ks (CSÚ).

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info