STRUČNĚ O KOMODITÁCH - 15.9.1998

STRUCNE O KOMODITÁCH - 15.9.1998

OBILOVINY

Cena obilovin v parite A (dopravu hradí kupující) kotovaná Plodinovou burzou Brno 8.9.1998 oproti predešlé kotaci z 25.8. klesla o 0,7 až 1,6 %, tj. o 28 až 50 Kc/t. Nejvíce klesla cena pšenice krmné o 50 Kc/t na 3 041 Kc/t; nejméne pšenice potravinárské o 0,7 %, tj. o 28 Kc/t na 3 784 Kc/t. Cenu pšenice potravinárské drží intervencní nákup SFTR za 4 000 Kc/t. Jedine cena jecmene krmného ponekud vzrostla o 0,3 %, tj. o 10 Kc/t na 2 688 Kc/t. Cena kukurice nebyla kotována.

Od pondelí 7.9.1998 pokracuje Státní fond tržní regulace v intervencním nákupu pšenice potravinárské 4. nákupním obdobím od 7. do 20.9.

OLEJNINY

Po zahájení pestování slunecnice na olej v roce 1986 presahovaly farmárské ceny 8 000 Kc. V porovnání s repkou byly skoro dvojnásobné. Výmera sklizne slunecnice narostla z 80 ha v r. 1986 na 10,8 tis. ha v r. 1990, nejvíce pak po vyzimování repky v r. 1996 na 19,71 tis. ha. Letos bude skliznová plocha asi 17 tis. ha, zatímco loni to bylo jen 10,85 tis. ha.

Výmera slunecnice u nás nejméne z 50 % závisí na:

- cenách a odbytu obilí, zvlášte potravinárské pšenice

- cenách a odbytu olejnin, hlavne repky.

Pro stabilizaci produkce slunecnice je nezbytné zvýšení farmárských cen na asi 8 000 Kc/t v r. 1999, kdy se pocítá s cenou repky kolem 7 500 Kc/t. V opacném prípade její plochy nahradí repka, pri zvýšení cen potravinárského obilí i pšenice a sladovnický jecmen. Pri soucasné úrovni cen je pro vetšinu producentu pestování slunecnice ztrátové. Její osev je motivován hlavne špatným prodejem obilí, nebo vyzimováním repky.

BRAMBORY

Podle ocekávání jsou vetšinou dosahovány ve srovnání s rokem 1997 vyšší výnosy, a to o 10 - 20 %. Konzumních brambor je dostatek. Problémem však zustává jejich kvalita. V nekterých oblastech a u nekterých odrud je zjištována na hlízách plísen bramborová, která je casto sekundárne napadána bakteriemi. Vyskytují se i cisté infekce hlíz bakteriemi. V nekterých oblastech, zvlášte u náchylných odrud, je zaznamenána obecná strupovitost brambor. V dusledku premnožení hrabošu byly zjišteny i škody na hlízách požerem. Vyskytly se i prípady kdy bylo takto poškozeno 20 - 30 % sklizených hlíz.

Farmárské ceny:

- konzumní brambory: 2,50 - 3,00 Kc/kg

- brambory na výrobky: 2,30 - 2,50 Kc/kg

Spotreb. ceny: 5,50 - 9,50 Kc/kg dle odrudy, úpravy, balení a zpusobu prodeje

OVOCE

Postupne narustá nabídka švestek a slív od domácích producentu. Se vzrustající nabídkou dochází ke snižování cen. Vyšší cena je u švestek. V budoucím období neocekáváme vetší zmeny. Podobná situace je u jablek, kde se již objevuje i nabídka odrud podzimních a odrud vhodných ke skladování. Ve vetší míre se jedná o odrudu Spartan. V maloobchodní síti narustají prímé dodávky od producentu, casto bez oznacení odrudy. Ceny v souvislosti s tím mají velké rozpetí.

Menší nabídka je u hrušek, poptávka je však s ohledem na menší zájem spotrebitelu kryta.

ZELENINA

U koštálovin je dostatek zelí, kapusty, zvyšuje se nabídka kedluben. Jejich ceny jsou stabilizované a cenové výkyvy jsou v relaci s obchodními aktivitami. Pres ocekávaný prebytek kvetáku se dodávky od pestitelu snižují, což je do znacné míry ovlivneno zhoršeným pocasím pro tvorbu ružic. Ceny kvetáku i pres urcitý nedostatek se snížily.

U korenových zelenin je výraznejší prebytek všech druhu. Dochází ke snižování ceny predevším u mrkve, u celeru a petržele jsou ceny stabilizované. Deštivé pocasí nedovoluje provést vetší sklizne, takže ješte nepocítáme s dalším zvyšováním prebytku.

U cibulových zelenin je ustálená situace u cibule, která je v nejvetší míre dodávána na trh ze skladu. Pór je rovnež v urcitém prebytku. Zde však je možno pocítat s nárustem dodávek a tím i se snižováním nebo stabilizací nižších cen.

U salátových zelenin je dostatek salátu a narustá prebytek pekingského zelí. Zvlášte u pekingského zelí, s ohledem na osevní plochy, ocekáváme další zvyšování prebytku a pokles cen.

U plodových zelenin se projevuje výrazné snižování zdroju z naší produkce a s tím souvisí i ocekávaný nárust cen. Bude se to týkat predevším salátových okurek a rajcat. Menší nárust cen ocekáváme u papriky, kde ješte pokracují sklizne z polní produkce.

PRASATA, VEPROVÉ MASO

V cervenci proti cervnu prumerné farmárské ceny jatecných prasat za 1 kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde se zvýšily jen o 0,38 Kc. V první srpnové dekáde prumerné republikové nákupní ceny jatecných prasat se pohybovaly nejcasteji na úrovni mezi 38,10 Kc až 38,50 Kc za 1 kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde. Vzhledem k oživení poptávky po veprovém mase a ocekávanému vyššímu vývozu našeho veprového masa do zahranicí lze ocekávat zvýšení farmárských cen jatecných prasat v druhé polovine srpna a hlavne v zárí. V rámci reformy Spolecné zemedelské politiky EU lze ocekávat radikální reformu soucasného systému klasifikace, identifikace a registrace jatecných zvírat. Pro všechny clenské zeme EU tento systém bude muset být naprosto jednotný bez možnosti poskytnutí jakýchkoliv vyjímek.

DRUBEŽ

Na pocátku zárí byly prumerné ceny jatecných kurat nakupovaných od zemedelských výrobcu okolo 28,24 Kc/kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde. Nižší hodnoty byly zemedelcum opet propláceny v ceských regionech - rozpetí od 27,45 do 28,20 Kc/kg, v obou moravských regionech tomu bylo jinak - minimální hodnoty zde vyplácené se pohybovaly kolem 28,00 Kc/kg, naopak maximální hodnoty u kurat na porcování byly až 29,30 Kc/kg.

Obchodní ceny kurat pokracovaly v dalším mírném poklesu, na konci srpna se kurata od zpracovatelu obchodovala za prumer 58,18 Kc/kg, pocátkem zárí za 57,35 Kc/kg.

Spotrebitelské ceny poklesly o 28 haléru a na pocátku zárí byla kurata v obchodech prodávána za prumernou cenu 66,60 Kc/kg (maxima bylo dosaženo opet v Praze - 73,50 Kc/kg, minima v Brne - 60,00 Kc/kg).

Situace na trhu s vejci v 35. a 36. týdnu, t.j. na prelomu srpna a zárí, byla opet ponekud rozdílná v Cechách a na Morave. V ceských regionech byl patrný vyšší odbyt vajec z provozu, zde byla cena zemedelských výrobcu u vajec netrídených od telesne dospelých slepic na úrovni 1,65 Kc/ks, na Morave je ponekud horší situace v odbytu vajec a cena na to reagovala hodnotou 1,57 Kc/ks. Z toho vyplývá prumer pro CR 1,60 Kc/ks, shodný jako v minulém sledovaném období.

Obchodní ceny trídených vajec pro toto období jsou v prumeru následující (Kc/ks):

XL - 2,00 až 2,15

L - 1,90 až 2,00

M - 1,80 až 1,85

S - 1,65 až 1,70

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info