STRUČNĚ O KOMODITÁCH - 10.11.1998

STRUCNE O KOMODITÁCH - 10.11.1998

OBILOVINY

Koncem ríjna rada SFTR rozhodla o definitivním ukoncení intervencního nákupu potravinárské pšenice za minimální garantovanou cenu 4 000 Kc. Fond dosud nakoupil 527 tis. tun v rámci intervencního nákupu a dalších 261 182 tun nakoupil formou zálohovaného, casove omezeného nákupu.

Mlýny nakupují t.c. pšenici od nákupních organizací za 4,1 - 4,2 tis. Kc za tunu, ty pak od prvovýrobcu prumerne za 3,8 tis. a za 2,8 - 3,0 tis. pšenici krmnou. Sladovnický jecmen je nakupován max. za 3,7 tis. Kc podle srážkového systému, krmný jecmen prumerne za 2,6 tis. Kc. Cena zrnové kukurice se stabilizovala v rozpetí 2,9 - 3,1 tis. Kc.

OLEJNINY

V CR se již snad žádná významná komodita vyjímaje brambory a repku neprodává se ziskem. Ovšem i ceny repky po posílení kursu koruny k DEM i USD a po zprávách o poklesu cen olejnatých semen v zahranicí zacaly být ohroženy. Také vývoz licencovaných 60 tis. t repky ze sklizne 1998 prestal být ziskový.

BRAMBORY

Našich konzumních brambor je dostatek až prebytek. Zbývá sklízet ješte 1 - 2 % ploch brambor, predevším prumyslových brambor. Trh je plynule dostatecne zásoben konzumními bramborami.

Farmárské ceny

· Konzumní brambory: 2,70 - 3,40 Kc/kg, dle odrudy, kvality a úpravy.

· Brambory na výrobky: 2,50 - 3,00 Kc/kg

· Sadbové brambory (tuzemské): 7,00 - 9,00 Kc/kg, dle odrudy, stupne množení a trídení

Spotrebitelské ceny 4,00 - 8,50 Kc/kg dle odrudy, úpravy, balení a zpusobu prodeje

Dodatkový protokol k Evropské dohode a úpravách obchodních vztahu mezi CR a Evropským spolecenstvím byl podepsán 27. ríjna 1998. Podle tohoto protokolu bude celní ochrana CR pred dovozy prumyslových a konzumních brambor z EU zvýšena od 1. prosince 1998. Podle protokolu bude možné do CR dovést z EU za rok 15 000 tun brambor s preferencní celní sazbou 6 % a dále v rámci sjednané kvóty WTO v roce 1999 celkem 32 245,4 tun s celní sazbou 50 %.

ZELENINA

U koštálovin se snižuje nabídka kvetáku a zároven se zhoršuje kvalita. Ceny s ohledem na velikost konzumních ružic jsou ve velkém rozpetí. Trvá prebytek zelí a kapusty. V menším množství jsou nabízeny kedlubny a zvyšuje se jejich dovoz. Cenové rozpetí se v dusledku cenove vysokého dovozu zvetšuje. Cena dovážených je ve velkotržnici až 10 x vyšší, což se promítá i do maloobchodních cen. Kvalita mezi naší produkcí a dovozem není príliš výrazná.

U korenových zelenin je výrazný prebytek mrkve, celeru i petržele. Z dovozu se objevuje pouze mrkev. Dovozová cena se vyrovnává s naší produkcí, v kvalite nejsou výraznejší rozdíly.

U cibulových zelenin je vetší prebytek póru z domácí produkce. Dovoz cibulových zelenin se snížil a orientuje se predevším na cesnek. Velkoobchodní ceny se snížily u cibule, což bývá v tuto dobu obvyklé. Neocekáváme však, pokud obchodníci nenajdou levnejší zdroj cibule v zahranicí, a to není príliš pravdepodobné, že by se opakovaly vetší neprodejné prebytky. U póru ocekáváme zvyšování cen po príchodu trvalejších mrazu, kdy nebude možné sklízet pór z polních podmínek.

U salátových zelenin trvá vetší prebytek pekingského zelí, jeho ceny jsou na nízké úrovni. Zvýšení cen je možno ocekávat po príchodu mrazu pod 6 - 9 oC, kdy nebude možné sklízet zelí z polních podmínek a zacne se dodávat zelí skladované. U salátu hlávkového i ledového se snižují dodávky od našich pestitelu a cenové rozpetí se rychle zvetšuje s ohledem na dodávky ze zahranicí.

SKOT - mléko

V zárí 1988 pokracoval pokles objemu nakupovaného mléka zatím rekordní úrovní. I tak je však nakupované množství vyšší ve srovnání s lonským rokem protože popisovaný pokles je pravidelnou každorocní záležitostí této sezóny.

Podle údaju odboru statistických a informacních služeb MZe byla v zárí 1998 následující situace na trhu mléka v CR:

1. V zárí 1998 bylo v CR nakoupeno 202,3 mil. l mléka, což je v denním nákupu o 3,3 % méne než v srpnu 1998, ale o 2,5 % více než v zárí 1997.

2. Od pocátku roku bylo nakoupeno 1 868,785 mil. l mléka, což je o 39,5 mil l více než za stejné období roku 1997.

3. Prumerná nákupní cena mléka cinila 7,94 Kc/l. Na celkovém objemu se podílela trída Q 68,0 % pri prumerné cene 8,16 Kc/l a trída I. 27,8 % pri prumerné cene 7,72 Kc/l.

4. Nejvyšší prumernou cenu nakupovaného mléka vykázaly mlékárny v oblasti Severní Morava a Slezsko (8,08 Kc/l).

5. Nejnižší prumerná cena nakupovaného mléka byla v Jižních a Západních Cechách (7,84 Kc/l).

PRASATA, VEPROVÉ MASO

Koncem ríjna poklesly farmárské ceny jatecných prasat na prumernou republikovou úroven kolem 30,00 Kc/kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde. Behem listopadu lze ocekávat zmírnení poklesu farmárských cen jatecných prasat. V prosinci se predpokládá pohyb farmárských cen jatecných prasat v rozmezí 24,00 až 30,00 Kc/kg živé hmotnosti v I. jakostní tríde, což zpusobí našim producentum jatecných prasat vysoké financní ztráty, protože výrobní náklady na produkci 1 kg veprového masa se nyní pohybují v rozmezí od 34,00 do 36,00 Kc podle úrovne zemedelské farmy. V zájmu ochrany našich producentu prasat je nutné, aby SFTR financne dotoval vývoz veprového masa z CR do zahranicí za stejných podmínek jako je obvyklé v EU.

DRUBEŽ

Prumerné ceny zemedelských výrobcu u komodity jatecná kurata se ve 43. a 44. týdnu mírne snížily. Na konci 44. týdne cinila prumerná republiková cena 27,88 Kc/kg ž.hm. v I. jakostní tríde.

Obchodní ceny kurat na konci 44. týdne dosáhly hodnoty 56,96 Kc/kg zamraženého kurete v I. jakosti.

Prumerná cena netrídených vajec cinila 1,76 Kc/ks. Spotrebitelské ceny vajec na konci týdne byly na úrovni 2,56 Kc/ks.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info