Stát varuje před nebezpečnými viry pro rajčata a papriky
21.07.2020 | ceskenoviny.cz
Státní zemědělský ústav zachytil osiva paprik a rajčat infikovaná viry nebezpečnými pro tyto rostliny. Jde o virus hnědé vrásčitosti plodů rajčete a virus strakaté mozaiky rajčete. Ani jeden z nich nebyl dosud v ČR zaznamenaný. ČTK o tom informovala mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Při rozšíření virů do plodin může dojít ke ztrátám produkce, pro člověka jsou neškodné.
Vir vrásčitosti zjistil ústav v půlkilogramovém osivu papriky dovezené z Tchai-wanu, následně nařídil zničení zamořené zásilky. "Zásilka byla ovzorkována, otestována s pozitivním výsledkem. Nařízena byla její likvidace spálením. Platí, že veškeré dovážené zásilky osiv rajčat a paprik budou vzorkovány a propuštěny do oběhu až po negativním testu," dodala Kršková. Pozitivně testované zásilky budou likvidované nebo vracené do země původu. V nejbližší době bude zavedeno povinné testování.
O viru strakaté mozaiky se ústav dozvěděl na základě informací od rostlinolékařů z Velké Británie o zásilkách osiv rajčat vypěstovaných v Indii. "ÚKZÚZ dohledal dosud neprodané osivo v oběhu a nařídil jeho zničení," uvedla mluvčí. Šlo zatím o 390 balení po deseti semenech. Podle mluvčí můžou být na českém území ohniska výskytu těchto virů, protože osivo bylo rozprodávané mezi lety 2017 a 2019.
ČTK
Další články v kategorii Potravinářství
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)

Tweet



