Stát i letos zajistí odbyt veškerého mléka

HN 15.2.2000

Stát i letos zajistí odbyt veškerého mléka

Náklady státu na regulaci trhu s mlékem se oproti minulým letum významne prodraží a budou zrejme ješte o neco vyšší než v lonském roce, kdy došlo ke skokovému poklesu ceny. Cena konzumního mléka na svetových trzích totiž dosáhla dvacetiletého minima, když napríklad ve Spojených státech amerických v lednu mezirocne spadla o 38 procent. "Zrychlující se pokles na pocátku roku zaznamenala zejména cena másla a sušeného mléka," rekl HN bývalý námestek ministra zemedelství Václav Slavícek. To je podle nej negativním signálem pro Ceskou republiku, která v této forme mléko se státní podporou vyváží. Odborníci se shodují v tom, že prostredky, které Ministerstvo zemedelství na regulaci trhu s mlékem a jeho export vyclenilo, presto budou na stabilizaci trhu stacit.

Podle Slavícka ale 1,48 miliardy korun urcených na regulaci trhu ze Státního fondu tržní regulace (SFTR) pokryje regulaci a podporu vývozu pouze pro celkovou rocní výrobu mléka ve výši 2,7 miliardy litru mléka. Pritom Ministerstvo zemedelství pocítá s národní kvótou 3,1 miliardy litru. Takový objem produkce hodlá prosazovat pri vyjednávání s Evropskou unií o výrobních kvótách u duležitých zemedelských komodit. "Toto císlo je nesmyslné. Zvýšit spotrebu mléka ze dvou miliard litru na tri za rok není reálné," tvrdí Slavícek. Na druhou stranu je ale podle nej nutné udržet hranici 2,7 miliardy litru, protože výroba mléka na této úrovni je klícová pro ostatní odvetví živocišné i rostlinné výroby. Není podle nej pravdivý ani argument odpurcu regulace trhu s mlékem, že pokud by stát prestal výrobu mléka dotovat a regulovat, klesla by dále jeho cena. "Pokud by stát rezignoval na zvýšení produkce mléka, pouze by se vycistil trh, který by pak zaplnil nekdo jiný než naši zemedelci," rekl Slavícek.

Další peníze na regulaci trhu pak má ministr možnost v rámci rozpoctové kapitoly presunout, a to do výše šesti procent celkového objemu rozpoctové kapitoly. Toho ministr využil v záveru lonského roku, kdy se SFTR nedostávalo penez na výkup vzniklých prebytku mléka a ministr zemedelství presunul prostredky z Podpurného a garancního fondu do SFTR. Poslanci tehdy ministrovi navíc schválili zvýšení jeho pravomoci prevádet prostredky rozpoctové kapitoly ze šesti na dvanáct procent. V nejhorším prípade by snemovna podle Slavícka ministrovi tuto hranici opet zvýšila.

Z prostredku SFTR je navíc asi dve ste miliónu korun urceno jako rezerva pro prípadný skokový pokles ceny mléka, který se odehrál v polovine lonského roku. "Situaci podobnou té z lonska ale nepredpokládáme," rekl vcera HN výkonný reditel Ceskomoravského svazu mlékárenského Michal Nemec. Cena mléka by podle jeho slov mela v tomto roce, krome období mírného poklesu na jare, spíše stagnovat.

Plánovaná rocní produkce a spotreba mléka v CR

(údaje v miliardách litru)

výroba 2,7

spotreba 2,1

výrobní kvóta, kterou chce MZe prosadit pri jednání s EU 3,1

státní výdaje na regulaci trhu s mlékem (v mld. Kc) 1,48

Pramen: HN

Praha (fen)

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info