Stanovisko Unie výrobců lihovin ČR ke kolkům

Přes protesty Unie výrobců lihovin ČR a její věcnou argumentaci proti návrhu stanovit vyhláškou Ministerstva financí povinnost označovat lihoviny kontrolními páskami schválila vláda tuto úpravu opakovaně již podruhé, když poprvé loni neprošla v parlamentu. Unie výrobců lihovin ČR tímto znovu zveřejňuje svůj názor, že navržené "kolkování" je neúčinným opatřením a že existují opatření, jejichž efekt by byl podstatně vyšší. "Ministerstvo financí nekvalitně hlídá výběr daní a tímto líbivým, ale neefektivním opatřením nahrazuje svou neschopnost. Jde podle mého názoru o jasné politicko-administrativní opatření. Ve svém programovém prohlášení totiž vláda slíbila, že se bude lépe starat o výběr daní, proto přijímá opatření, která jsou viditelná, byť naprosto neúčinná. Na Ministerstvu zemědělství například tento návrh neprocházel žádným připomínkovým řízením a Unie výrobců neměla šanci oficiální cestou vyjádřit své stanovisko," uvedl Vladimír Steiner, prezident Unie výrobců lihovin ČR.

1.

V rámci EU využívají kolkování pouze 4 země (Itálie, Španělsko, Portugalsko a Dánsko). Řecko v nedávné době od kolkování ustoupilo. Norsko mělo připravenu legislativu pro kolkování, avšak při svém vstupu do EU po předložení argumentů ze strany EU proti kolkování od svého záměru ustoupilo. EU vnímá kolkování jako netarifní bariéru bránící rozvoji mezinárodního obchodu. Při hodnocení připravenosti naší republiky na vstup do EU může být kolkování použito jako příklad ochranářského opatření a hodnoceno negativně. EU neustále apeluje na země EU, které kolkování používají, aby od něho ustoupily. Očekává se, že v nedlouhém časovém horizontu bude od kolkování zcela ustoupeno. Potom i opatření v naší republice bude pouze krátkodobého, neperspektivního charakteru.

2.

Zkušenosti zemí CEFTA s aplikací kolků ukázaly jejich neúčinnost. Na Slovensku lze kontrolní pásky (kolky) nakoupit na černém trhu a dle poklesu legální produkce výrobců lihovin podíl nelegální výroby neklesá. V Maďarsku dle posledních zpráv bylo již kolkování zčásti zrušeno. V Polsku došlo mezi lety 1990-1998 k poklesu legální výroby o 40 %. Dle slov zástupce polské unie pana Gasika na odborné konferenci v Tatranské Lomnici 21. 10. 1999 není tento pokles způsoben poklesem spotřeby, nýbrž nárůstem černého trhu. Tento trh je zapříčiněn rozdílnými cenami lihovin v Polsku a některých sousedních zemích a kolkování nemá žádný vliv na jeho eliminaci. Zkušenosti sousedních zemí tedy v praxi ukazují neúčinnost kolkování.

3.

Aplikace kontrolních pásků se každopádně projeví zvýšením cen lihovin. Do cen budou promítnuty ceny vlastních pásků, amortizace nákladného etiketovacího zařízení a vyšší mzdové náklady s ohledem na vysokou pracnost. EU odhaduje u velkých výrobců nárůst nákladů na stáčení o 10 %, u malých výrobců 40 - 50 %.

4.

Realizace opatření bude nesmírně administrativně náročná a výrobci lihovin se obávají, že se mohou stát rukojmím byrokracie. Operativní podnikání - reagování novými výrobky na požadavky trhu - bude vždy omezeno předchozí časovou prodlevou na zajištění příslušných kontrolních pásků od blíže neurčené organizace.

5.

Jako daleko účinnější opatření navrhuje Unie výrobců lihovin ČR

zabránit nelegálnímu dovozu lihu kontrolou veškerých dovážených zásilek

· zabránit dovozu lihu pod "legálním" označením jinou položkou celního sazebníku nepodléhající spotřební dani

· zakázat stánkový prodej lihovin, případně vytvořit statut koncesovaného prodeje

· stanovit výrobu lihovin studenou cestou jako koncesovanou živnost a v tomto směru změnit živnostenský zákon

Unie výrobců lihovin ČR je připravena spolupracovat na paragrafovaném znění výše navrhovaných opatření.

Za Unii výrobců lihovin ČR

Ing. Vladimír Steiner, Prezident Unie

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info