Spotřební daně na víno se přibližují unii

Od 1. července, kdy má zákon nabýt účinnosti, se dosavadní daňová sazba 5 Sk za litr u tzv. tichých (nešumivých) vín snižuje na nulu. Celkový příjem z této daně dosahoval ročně kolem 200 miliónů Sk, což by mělo na druhé straně pomoci zastavit úpadek slovenských vinic. Komplikace, s nimiž je spojeno vymáhání daně z vína především od drobných soukromých vinařů, ale i snaha podpořit domácí výrobce vedla vládu ke schválení novely zákona o spotřební dani z vína. Tento krok současně harmonizuje slovenskou daňovou legislativu s mnohými zeměmi EU, mezi nimiž i ty s tradiční výrobou vína tuto daň neuplatňují.

Na doporučení loňské mise MMF dochází v SR od začátku května k první etapě reformy daňové správy a současně začíná platit nový zákon o daňových orgánech. Reforma má zefektivnit práci daňových úřadů a jejich přiblížení evropskému standardu. Novou povinností pro daňové úřady se stává povinnost informovat daňové subjekty o jejich právech a povinnostech, čili podat jim určité výklady jednotlivých zákonů.

Daňové a celní nedoplatky narostly do konce loňského roku na částku 67,5 miliardy Sk, což je o 11,1 miliardy Sk více než v roce 1999. Mezi nejčastějšími příčinami jejich vzniku uvádí správa MF SR nedostatečnou kázeň, nepříznivou hospodářskou a platební situaci podnikatelů, neúspěšnost podnikatelských záměrů a až pak následují vědomé daňové úniky. Během loňského roku se podařilo snížit daňové nedoplatky o 9,7 miliardy Sk. Koncem roku evidovaly celní úřady nedoplatky vůči dlužníkům z ČR v objemu 100 miliónů Sk a celní nedoplatky přihlášené do konkursního a vyrovnávacího jednání za 1,4 miliardy Sk. Za loňské zdaňovací období podalo přiznání téměř 448 986 fyzických osob a bezmála 67 tisíc právnických osob.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info