Současný tržní řád EU pro cukr bude platit do poloviny roku 2006
29.06.2001 | ÚZPI
Výrobci cukrovky a cukrovary v Evropské unii mají nyní opět na několik let jistotu pro plánování produkce, jež je podmíněno pravidly společné organizace trhu. Nyní platný tržní řád pro cukr je prodloužen o pět let, tedy do sezony 2005/06. K tomuto rozhodnutí dospěla Rada ministrů EU na zasedání v Bruselu 22. května t.r. Současný tržní řád se mění pouze v těchto bodech:
- celková kvóta cukru EU-15 se krátí o 115 000 t, (to je o méně než 1 %); povede to v každém případě k tomu, že v budoucnu nedojde k variabilnímu krácení kvóty;
- dotace na skladování nezávazné C cukerní kvóty budou pro přechodné období zrušeny; tímto opatření se uspoří ze společného rozpočtu EU asi 300 mil. EUR (587 mil. DEM).
Experti očekávají, že zrušením skladovacích dotací dojde k většímu pohybu na trhu s cukrem. Podle jejich názoru především nebude nutné mít obavy z finančních ztrát vzhledem k lukrativní tržní ceně C cukru. Přinejmenším nenastanou žádné podněty pro cukrovarnický průmysl, aby snižoval nákupní ceny cukrovky pro výrobu cukru v kvótě C.
Další články v kategorii Potravinářství
- Belgičtí mniši, kteří vaří pivo, se stávají ohroženým druhem (29.12.2025)
- Výrobce dortů Marlenka loni zvýšil tržby, pomohly investice do automatizace výroby (29.12.2025)
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)

Tweet



