Slovenské úřady poprvé zavřely podnik kvůli špatné hygieně
11.05.2013 | Denik.cz
Slovenské úřady poprvé od dubnového zpřísnění postihů za nedostatky při výrobě a prodeji potravin využily pravomoc zavřít provoz soukromé společnosti. Ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek dnes novinářům řekl, že inspektoři zakázali činnost zpracovateli masa z jihu Slovenska, u kterého našli nekvalitní maso.
"Máme jednu zavřenou provozovnu na zpracování masa, kde jsme zjistili, že maso bylo nevyhovující kvality a že bylo přebalováno bez souhlasu veterinární správy. Do kafilérie bylo posláno 6,4 tuny masa," uvedl Jahnátek.Slovenští kontroloři mohou zavírat prodejny nebo zakázat výrobcům a distributorům potravin podnikat například tehdy, když se nabízí zboží po datu spotřeby. Mohou tak činit ale i v případě, kdy podnikatelé nedodrží podmínky skladování potravin, případně v jejich prostorech úředníci najdou stopy po hlodavcích, ptactvu nebo hmyzu.
Tuto pravomoc získali inspektoři změnou zákona, která zároveň zvýšila horní sazbu pokut za nedostatky při výrobě, distribuci a prodeji potravin na pět milionů eur (zhruba 129 milionů korun). Dosavadní maximum bylo dva miliony eur.
Ministerstvo zemědělství a veterináři dlouhodobě upozorňují na pochybení výrobců a prodejců potravin, které zjistí během kontrol. Například obchodní řetězce se ale brání tím, že některé výtky neměly vliv na kvalitu prodávaných potravinářských produktů. Jahnátek připustil, že více případů vážných nedostatků, které by mohly vést k uzavření potravinářských firem, úřady zatím nezaznamenaly."Kromě jednoho případu nemáme za duben evidované případy, které by splňovaly podmínky k uzavření podniku," řekl.
Pokuty za milionyMinistr doplnil, že za nedostatky při manipulaci s potravinami kontroloři jen dubnu zahájili řízení o uložení pokut podnikatelům v celkové výši 2,29 milionu eur (asi 59 milionů korun). To by znamenalo, že za jeden měsíc by pokuty přesáhly částku, která se vybrala za celý loňský rok.
"Nový zákon pomáhá kontrolorům, ale nenašel odezvu u podnikatelů s potravinami," poznamenal Jahnátek. Dodal, že v uplynulých dvou měsících zjistili potravinoví inspektoři nedostatky během každé šesté kontroly, dohromady přitom provedli přes 8100 kontrol.
Vyšší pokuty za nedodržení požadavků na jakost, hygienu, podmínky uchovávání a označování potravin chystá i Česká republika. Podle návrhu zákona, který schválila vláda, se horní sazba pokuty zvýší z nynějších tří až na deset milionů korun.
Další články v kategorii Potravinářství
- Džemy s příběhem. Dobroládovna mění ovoce na příležitost (28.04.2026)
- Pivovarníci chtějí snížit DPH na čepované pivo a zařadit sektor mezi strategické (28.04.2026)
- Takový propad Česko ještě nezažilo. Češi vypili nejméně piva v dějinách (28.04.2026)
- Ceny kakaa šly prudce dolů. Na levnější čokoládu si ale lidé ještě počkají (28.04.2026)
- Češi chtějí kvalitní tuzemské potraviny a klidně si za ně připlatí, ukázal průzkum (27.04.2026)
- Madeta je největší česká mlékárna, navazuje na táborské družstvo (27.04.2026)
- Pizza za padesát korun, víno za třináct. Tyto japonské restaurace od 70. let nezdražily (27.04.2026)
- V jarní Sbírce potravin lidé darovali 623 tun zboží, meziročně o 105 tun více (27.04.2026)
- PepsiCo jde proti proudu. V nelítostném prostředí její model není snadné napodobit (27.04.2026)
- Všechny kojenecké výživy Nestlé dostupné na trhu jsou bezpečné, uvedla firma (24.04.2026)

Tweet



