Růst poptávky po cukru zpomaluje
15.03.2006 | Colosseum
Podle poslední analýzy renomované společnosti F.O. Licht, působící na trhu již 130 let a přinášející obchodníkům a zpracovatelům statistiky z trhu s cukrem, by v nadcházejícím období mohlo dojít k významnému zpomalení růstu globální spotřeby cukru. Důvodem je vysoká cena této komodity, která se ještě před měsícem nacházela na 25letém maximu a která by mohla omezit poptávku především z méně rozvinutých zemí. Snížení nákupního zájmu ze zemí, které svou domácí poptávku po cukru uspokojují dovozem, by mohla omezit růst celosvětové spotřeby v letošním marketingovém roce na 1,6 procenta, oproti 2,2 procentům z uplynulé sezony.
Zpomalující růst globální poptávky po cukru by navíc mohl přimět hedgeové fondy a další obchodníky k redukci počtu jejich držených dlouhých pozic, pomocí nichž sází na další růst cen. Právě silná nákupní aktivita fondů a dalších velkých obchodníků hnala cenu cukru na burze v New Yorku v minulém roce výrazně vzhůru. Podle posledního reportu Commodity Futures Trading Commission stále drží komoditní fondy a velcí spekulanti v trhu s cukrem více než 105 tisíc otevřených dlouhých pozic, avšak pouze necelých 35 tisíc otevřených krátkých pozic.
Další články v kategorii Potravinářství
- Ministr Šebestyán: Ceny potravin i slevové akce prověřím. Válku s řetězci nechci (13.02.2026)
- Poláci na Tučný čtvrtek, který připadá na dnešek, snědí asi sto milionů koblih (13.02.2026)
- Vinaři diskutovali udržitelnou budoucnost tuzemského vinařství (13.02.2026)
- Nový trend? Pivo s minimem cukru cílí na fitness generaci (12.02.2026)
- Čína sníží maximální clo na dovoz mléčných produktů z EU na 11,7 % (12.02.2026)
- Další firma stahuje z obchodů kojeneckou výživu. Může obsahovat nebezpečný toxin (12.02.2026)
- Potravinářská inspekce našla v Tesku kuřecí prsní řízky s bakteriemi salmonely (12.02.2026)
- Heineken kvůli poklesu poptávky po alkoholu do dvou let propustí až 6000 lidí (12.02.2026)
- Čerstvá jablíčka se zamilovanými vzkazy, ovoce ve speciálním balení nebo pestrý výběr květin. V BILLE si na Valentýna vybere každý (12.02.2026)
- Prazdroj loni vyrobil rekordní množství sladu, klíčové suroviny pro výrobu piva (11.02.2026)

Tweet



