Rusko z Ukrajiny propašovalo obilí za půl miliardy dolarů, zjistila AP
04.10.2022 | ceskenoviny.cz
Rusko na Ukrajině ukradlo obilí nejméně za 530 milionů dolarů (asi 13 miliard korun). Zjistila to agentura AP při společném vyšetřování s investigativním projektem Frontline americké stanice PBS. Ze satelitních snímků a dat z námořních radiových transpondérů podle AP vyplývá, že přes 30 lodí podniklo více než 50 plaveb, při nichž přepravilo obilí z Ruskem obsazených územích na Ukrajině do přístavů v Turecku, Sýrii, Libanonu a dalších zemí.
Když v Libanonu v létě zakotvila nákladní loď Laodicea, ukrajinští diplomaté uvedli, že přepravuje obilí ukradené Ruskem. Moskva toto obvinění označila za nepravdivé a neopodstatněné. Moskvě dal za pravdu také libanonský generální prokurátor a dovolil, aby z lodi byly vyloženy tisíce tun ječmene a mouky.
Podle společného vyšetřování AP a Frontline je ale loď Laodicea součástí sofistikovaného pašeráckého schématu řízeného Ruskem. Do operace, která pomáhá financovat ruskou válku na Ukrajině, jsou zapojeni bohatí podnikatelé i státem vlastněné společnosti z Ruska a Sýrie, uvedla také AP.
Krádež obilí by podle odborníků mohla být válečným zločinem. Rusko nejen vyváží obilí z ovládnutých ukrajinských oblastí, ale také útočí na zemědělská zařízení na územích pod kontrolou Kyjeva. Znehodnocuje tak potraviny, žene jejich cenu nahoru a také omezuje vývoz obilí z Ukrajiny, které se přezdívá obilnice Evropy.
"Není to nic jiného než drancování a plenění, což je podle mezinárodního vojenského práva trestný čin," sdělil AP právník David Crane, který se v minulosti podílel na vyšetřování mnoha mezinárodních válečných zločinů. Rusové mají podle něj "povinnost zajistit, aby bylo o civilisty postaráno". "Ne je připravovat o možnost obživy," řekl také Crane.
Proprašované obilí se někdy překládá přímo na moři, aby se zakryl jeho původ. Velké nákladní lodi se na otevřeném moři setkávají s menšími plavidly, které vyvážejí obilí z přístavů na Ruskem okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Velké lodi pak obilí vezou do Egypta, Libye, Iráku nebo Saúdské Arábie.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Potravinářství
- Kvalita střešního medu SVS je na nadstandardní úrovni (29.09.2023)
- Řetězce v Česku slibují zlevňování potravin (29.09.2023)
- Whisky nalezená na zámku ve Skotsku je možná nejstarší na světě, ukázaly analýzy (29.09.2023)
- Rohlik Group získala německého on-line prodejce potravin Bringmeister (29.09.2023)
- SVS stahuje dvě zásilky kuřecího masa z Brazílie kvůli salmonelám (29.09.2023)
- Kraličák chystá Svatováclavský festival piva, představí domácí pivovary a sládky (27.09.2023)
- Stát dumá nad reformou veřejného stravování, sám si ji ale ničí rozpočtem (27.09.2023)
- Pivovar ve Zlonicích opět začne příští rok vařit pivo, památku čeká obnova (27.09.2023)
- Obliba avokáda v Česku raketově roste. Zelené plody dozrávají na okraji Prahy (27.09.2023)
- Dočasným námořním koridorem opustilo ukrajinské přístavy sedm lodí, uvedl Kyjev (27.09.2023)