Rusko nestojí o evropské brambory. Zakázalo i dovoz z Čech
01.07.2013 | E15 on line
Obavy ze škůdců, kteří se údajně vyskytují v bramborách z Evropské unie, přivedly Rusko k zákazu dovozu. Představitelé Evropské komise o problému na zasedání výboru Světové obchodní organizace odmítla bavit.
Rusko od pondělka 1. července zakazuje dovoz brambor ze zemí Evropské unie, a to kvůli výskytu „škůdců“ ohrožujících bezpečnost potravin. Oznámila to vládní agentura Rosselchoznadzor. Podle jejího mluvčího jde o „dočasné“ opatření.
Šéf agentury Sergej Dankvert si stěžuje, že Evropská unie nedbá na bezpečnost dodávek, ačkoliv dochází k opakovaným, „systematickým“ pokusům vyvézt do Ruska nakaženou produkci. Představitelé Evropské komise se ale tento týden odmítli o problému bavit na zasedání výboru Světové obchodní organizace pro sanitární a fytosanitární opatření.
Agentura tvrdí, že od roku 2010 objevila v zásilkách brambor z Belgie, Británie, Česka, Finska, Francie, Litvy, Německa, Nizozemska a Španělska ve více než stovce případů tři druhy škůdců. Odvrátila tak pokusy dovézt do Ruska skoro 12 tisíc tun takto nakažených brambor.
„Budeme ochotni obnovit obchod, ale až poté, co dostaneme podrobné informace, z jakých míst pocházejí tyto brambory,“ dodal Dankvert. Rusko loni podle statistických údajů dovezlo přibližně 460 tisíc tun brambor, vesměs z Nizozemska, Belgie a Francie.
Další články v kategorii Potravinářství
- V padesáti šla do rizika. Z košíku ovoce vytvořila oceňovanou značku marmelád (22.07.2026)
- Vedra drtí francouzské zemědělce. Ničí zeleninu, zabíjejí drůbež (22.07.2026)
- Chutná jako pivo, voní jako pivo, ale je prostě dražší, říká šéf Budvaru (21.07.2026)
- Čína útočí na francouzskou gastronomickou ikonu. Rozhodnout může jediná věc (21.07.2026)
- Pekárenský gigant Agrofertu hlásí horší výsledky. Firma musí změnit strategii (21.07.2026)
- Hrozbou pro minerální vodu není jen oteplování, ale i věčné chemikálie (21.07.2026)
- Český hrách pod drobnohledem: Vědci z MENDELU bojují s chorobami, které ohrožují potravinovou bezpečnost (21.07.2026)
- BBC: Rybáři v západní Africe viní čínské lodě z nelegálního rybolovu (21.07.2026)
- Taco Bell přestal v některých státech kvůli průjmovému onemocnění podávat salát (20.07.2026)
- Italská vinařství se topí ve víně, zásoby mají nejméně na rok (20.07.2026)

Tweet



