Rakouští akcionáři již opustili Bohušovickou mlékárnu

HN - 15.9.1997

Rakouští akcionári již opustili Bohušovickou mlékárnu

Litomerice (ša) - Novým majitelem kontrolního balíku akcií Bohušovické mlékárny, a.s., se stala pražská spolecnost Accom. Ta získala rozhodující podíl 59 procent akcií od rakouských akcionáru, kterí v mlékárne po tri roky hospodarili se ztrátou a nedokázali se dostatecne zorientovat na ceském trhu. Nový vlastník vstoupil do nejvetší severoceské mlékárenské firmy s predstavou o ekonomickém obratu a stvrdí, že již letos bude ziskový.

Accom má silné postavení ve velkoobchodní cinnosti s mlékárenskými produkty a svuj prodejní retezec rozšíril i o vlastní výrobu. "Zacali jsme vyrábet ty produkty, které se k nám dovážejí. Umíme trhu nabídnout stejnou kvalitu a v pritažlivém balení," uvedl reditel spolecnosti Miloš Náprstek. S opatrností však reagoval na cenové porovnání s dotovaným zahranicním mlékárenským zbožím. "Ministr zemedelství Josef Lux prosazuje prímou dotaci zemedelcu. Považuji to za prijatelné, protože my nejsme schopni nést rostoucí náklady prvovýrobcu," rekl Náprstek. Bohušovická mlékárna v minulých letech rocne zpracovávala pres 30 miliónu litru mléka. Letos poprvé zrejme prekrocí hranici 34 miliónu litru. S plánovaným obratem 580 miliónu korun chce vykázat cistý zisk pet miliónu korun.

Zatímco v roce 1989 byla prumerná výkupní cena litru mléka 4,30 Kc, letos dosáhla 7,30 Kc. Podle prezidenta Agrární komory Václava Hlavácka však zemedelci požadují osm korun. Mlékárenské spolecnosti však argumentují, že bez státních dotací a ochrany vnitrního trhu by ceské mlékárenské produkty byly takrka neprodejné.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info