Rakousko žádá o zákaz hovězího ze SRN

Evropská unie rozhodne o postupu proti BSE do konce ledna příštího roku

Francie odmítla kvůli zákeřné nemoci odběr krve od osob, které v poslední době déle než rok pobývaly ve Velké Británii.

Rakousko požádalo Evropskou komisi o zákaz dovozu hovězího masa z Německa, jelikož se obává nákazy nemocí šílených krav. Včera poslal vídeňský kabinet příslušnou žádost do Bruselu. Pokud Evropská komise návrh do 24 hodin neodmítne, začne embargo platit již od zítřejšího rána.

Znění odpovědi však nemusí být pro Rakousko příznivé. Svědčí o tom například reakce Davida Byrna, odpovědného za otázky zdraví a ochrany spotřebitele, který "lituje" osamoceného postupu Rakouska. Podle něho je však nutný jednotný postup všech zemí unie. "Jednostranná opatření nejsou přijatelná," řekl rakouskému ministru zemědělství Wilhelmu Moltererovi, se kterým se sešel během včerejšího jednání šéfů agrárních resortů zemí EU. Ministři jednali mimo jiné i o BSE, ale do uzávěrky našeho listu nebyly známy výsledky rokování. Byrneho mluvčí Beate Gminderová však potvrdila shodu v tom, že do poloviny ledna vypracují experti podklady o společném postupu proti nemoci šílených krav a komise o něm rozhodne ihned poté. Rakouská žádost může být zamítnuta také v případě, když Berlín prokáže, že plní všechna opatření nutná k zamezení BSE. Byrne jž Německo vyzval, aby stáhlo své výrobky z hovězího masa ze společného trhu, ale byl odmítnut.

Další opatření proti šíření BSE přijala včera Francie. Tamější vláda oznámila, že z preventivních důvodů zakazuje používat při transfuzích krev osob, které od roku 1980 do roku 1996 pobývaly déle než rok v Británii. Jde o to, aby byli zachyceni dárci, u nichž lze počítat se zvýšeným rizikem, že požívali maso z nemocných zvířat. BSE se objevila koncem 70. let v Británii, vznikla pravděpodobně mutací onemocnění ovcí. Do poloviny 90. let byly v Británii každoročně zaznamenávány desítky tisíc případů této nemoci.

Panika okolo BSE se ve Francii rozšířila v polovině října, když vyšlo najevo, že maso z jednoho zvířete, které možná bylo nemocné, se dostalo do obchodní sítě. Vláda posléze přijala přísná preventivní opatření, mezi nimi zákaz prodeje hovězího masa na kosti.

Podle dnešního oznámení ministerstva práce a sociální solidarity je poslední zákaz čistě preventivní, protože se nedokázalo že jedna z variant Creutzfeld-Jacobovy nemoci, která je považována za lidskou podobu BSE, může být přednášena krví. "Toto rozhodnutí se bude přezkoumávat ve světle každého vědeckého poznatku, který by zpochybňoval... analýzu, na níž je založeno," uvádí vládní prohlášení.

Lidé se mohou nakazit Creutzfeld-Jacobovou nemocí po požívání masa ze zvířat, která měla BSE. Ve Francii jsou známy dva případy úmrtí na Creutzfeld-Jacobovu nemoc a v Británii jich je již 81.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info