Produkce vajec podraží kvůli tvrdším pravidlům pro chov nosnic

Agrární noviny (Agroweb) 11.1.2000

Produkce vajec se podraží kvuli tvrdším pravidlum pro chov nosnic doma i v EU

Opatrení spojená se vstupem do Evropské unie podle nejnovejších zjištení Ceskomoravského svazu výrobcu a zpracovatelu drubeže a vajec znacne prodraží výrobu vajec. Zhruba ctyri miliony nosnic totiž nyní prebývá v malých klecích, které nesplnují požadavky smernic Evropských spolecenství.

Nevyhovující klece jsou instalovány zhruba ve sto sedmdesáti halách, v nichž je celkem 3722 tisíc nosnic. Vyhovující klece jsou asi v devadesáti halách a mají kapacitu 2272 tisíc slepic. Avšak rekonstrukci bude potrebovat i znacná cást vyhovujících klecí ve kterých je nyní kolem pul milionu slepic a to zejména kvuli provoznímu opotrebení. Chovatelé budou mít dvanáct let na to, aby se s požadavky unie vyrovnali. Ze šetrení, které Ceskomoravský svaz výrobcu a zpracovatelu drubeže a vajec provedl v podnicích produkujících vejce, vyplývá, že prebudování klecí a rozšírení chovných hal bude stát jednu miliardu korun pri nákladech kolem dvou set korun na jednu slepici. Produkce vajec je však spíše ztrátová a proto se výrobci domnívají, že by na výmenu klecí mela prispet Evropská unie a ceský stát.

Zdenek Burda, tajemník Ústrední komise pro ochranu zvírat z ministerstva zemedelství ríká, že lze zatím težko odhadnout, jaké budou celkové náklady na prebudování chovných zarízení. "Bude to stát rádove miliardy korun. Jen na zmapování situace v chovech je potreba nekolik milionu. Je treba uvažovat o tom, že by peníze mohly prijít z programu Evropské unie SAPARD, ale chovatelé se budou na prestavbe muset alespon cástecne podílet. Obvyklá spoluúcast bývá asi 25 procent," uvedl. Peníze by však chovatel obdržel pouze v prípade, že by návrh jeho projektu splnoval pravidla programu Sapard.

Podle Burdy lze jen težko odhadnout, jak se celá vec dotkne ceny vajec. "To záleží na místních podmínkách," rekl. Ceská republika je podle Burdy totiž celkem výjimecná, protože znacnou cást vajec produkují malochovatelé na vesnicích, kterých se požadavek na budování vetších klecí netýká.

Normy, které upravují podmínky pro chov nosnic:

Smernice Evropské rady 88/166/EC stanovující minimální standardy pro ochranu nosnic v chovných bateriích z roku 1988.

Smernice Evropské rady 99/74/EC stanovující minimální standardy pro ochranu nosnic z roku 1999. Ruší platnost predchozí smernice (88/166/EC).

Další informace: Ing. Zdenek Burda, tajemník Ústrední komise pro ochranu zvírat ministerstva zemedelství, tel.: 02 2181 2339, ukoz@mze.cz

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info