Principy regulace trhu s mlékem v roce 2000

Agrární noviny (Agroweb) 28.12.1999

Principy regulace trhu s mlékem v roce 2000

Regulace trhu mléka v roce 2000, o které rozhodla Rada Státního fondu tržní regulace (SFTR) na svých posledních dvou zasedáních ve dnech 15. a 23. prosince letošního roku, byla nastavena s platností na celý rok tak, aby se predešlo nestabilite, kterou provázela regulace v roce letošním. Agrární noviny o tom dnes informoval Josef Vrzán z tiskového oddelení Ministerstva zemedelství CR (MZe) s tím, že principy regulace trhu pro príští rok vycházejí cástecne ze Zásad uplatnovaných ve IV. ctvrtletí roku 1999.

Podle jeho informací stanovila Rada SFTR pro všechny mlékárny minimální plošnou cenu na úrovni 7,50 Kc za litr nakoupeného syrového kravského mléka splnujícího následující kvalitativní ukazatele:

1. obsah tuku min. 36 g/l

2. obsah bílkovin min. 28 g/l

3. absence reziduí inhibicních látek

4. bod mrznutí <-0. 515 OC

V prípade, že se prokáže nesplnení jednoho z techto ukazatelu, nemusí mlékárna platit minimální cenu, ovšem jen u dodávky, u které bylo toto zjištení prokázáno centrální laboratorí

Dalšími kvalitativními ukazateli, které mají vztah k cene celkové mesícní dodávky jsou:

5. obsah PSB mereno geometrickým klouzavým prumerem do 400 tis v 1 ml

6. obsah CPM mereno geometrickým klouzavým prumerem do 100 tis. v 1 ml.

Vztah minimální ceny a kvalitativních ukazatelu nijak nekoliduje s § 42 vyhlášky c. 287/99 Sb, ve kterém jsou uvedeny prípady, kdy musí být dodávka mléka zastavena.

Pro mlékárny, které se zapojí do regulace trhu s mlékem, platí další podmínky:

? musí mít uzavrenou rocní smlouvu s dodavateli mléka zahrnující objem a cenová ujednání

? musí nakupovat od dodavatelu pouze syrové kravské mléko

? uhradí veškeré nakoupené mléko do konce následujícího mesíce, a to bud bankovním prevodem nebo platbou v hotovosti.

Zcela nove je podle Vrzáne koncipováno odcerpávání prebytku mléka z trhu. Byl stanoven prebytek mlécné suroviny ve výši 500 mil. l pri pomeru plazma: tuk 4,5 : 1. Dále bylo horní hranicí omezeno množství másla 18600 t a sušeného odstredeného mléka 19000 t, na které je možno cerpat subvence. Zbývající objem do 500 mil. l tvorí ostatní výrobky (tvrdé a bílé sýry, kasein, kondenzované mléko, sušené plnotucné mléko). U techto výrobku nebyl predem stanoven objem, avšak pri prepoctu na plazmu a tuk nesmí celkový subvencovaný objem vcetne másla a SOM prekrocit 500 mil. l. o tucnosti 4,5 %. Tím je jasne receno, že z trhu neodejde se státní subvencí ani o litr mléka víc, ani o gram tuku víc. V prípade, že se ukáže prebytek jako nadsazený muže SFTR zkrátit tento prebytek až o 15 %, a to pomerne všem mlékárnám stejne. Tento prebytek byl dále rozclenen do jednotlivých ctvrtletí podle obvyklého prubehu rocní dojivosti:

I. ctvrtletí …..………. 22 %

II. ctvrtletí ….………. 31 %

III. ctvrtletí………….. 30 %

IV. ctvrtletí………….. 17 %

S mlékárnami bude uzavrena rocní smlouva v clenení na jednotlivá ctvrtletí. Mlékárna musí vyvézt alespon 80 % množství pripadající na jednotlivé ctvrtletí. V opacném prípade bude vyrazena z regulace trhu pro celý zbytek roku.

Nove je také organizováno výberové rízení na subvencovaný vývoz. Zustává princip pomerného krácení požadavku mlékáren pri prekrocení jednoho z celkových parametru rízení (500 mil. l, 18600 t. másla a 19000 t. SOM). V prípade, že by se melo krátit o více než 20 %, bude rízení zrušeno a následne vypsáno nové. Tím se zohlednují spekulace nekterých mlékáren, které své požadavky nadsazovaly.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info