Přežije Masokombinát Martinov?

Přežije Masokombinát Martinov?

„Česká“ cesta privatizace přivedla firmu do slepé uličky

Konkursem ohrožená společnost chce být do dvou let finančně zdravá, schopná prodeje.

Pavel Šmíd

Ostrava, 14.11.2000

Se ztrátou přesahující 250 miliónů Kč zcela jistě ukončí letošní hospodaření Masokombinát Martinov, a. s. Vyplývá to z analýzy kterou si nový vlastník společnost Prospective Solution nechal vypracovat poté, co firmu počátkem října koupil. Dalším konkrétním výsledkem je zjištění, že bez pomoci zvenčí není masokombinát schopen dlouhodobě přežívat. „Poměr závazků

k bonitním pohledávkám je, vlivem vývoje na trhu s masem a masnými výrobky výrazně nevýhodnější než na jaře,“ naznačil generální ředitel společnosti Rudolf Harant. „Tržní hodnota použitelných zásob, které by společnost mohla vložit do výroby, je třetinová a neodpovídá současné potřebě,“ dodal Harant.

Masokombinát nyní dluží svým dodavatelům a bankám zhruba 800 milionů Kč a roste nebezpečí prohlášení konkursu některým z menších věřitelů, případně skupiny zaměstnanců, kteří mají své peníze zablokovány v podnikové spořitelně.

„Dnes je výplatní termín a podle informace managementu, by lidé měli dostat své mzdy, bohužel opět ve dvou částech, splátkově mají být v následujících dnech řešeny i zmrazené vklady zaměstnanců přesahující částku 5000 Kč,“ sdělil odborový předák Jaroslav Hauber. „Výsledky analýzy současného stavu byly postoupeny čtyřem rozhodujícím bankám, které by se v tomto týdnu měly vyjádřit, zda poskytnou nové úvěry,“ sdělila mediální zástupkyně masokombinátu Eva Kijonková. „Současně začala specializovaná obchodní společnost Sena Corporation zabezpečovat přísun surovin i prodej hotových výrobků, což by mělo udržet provoz zachován i v případě, že by byl konkurs na Masokombinát Martinov skutečně prohlášen,“ dodala.

Podle Jaromíra Štrobla ze Společenstva řezníků a uzenářů ČR, krize domácího masného průmyslu se odvíjí od nedostatečného využívání výrobních kapacit, které je způsobené jednak kupní sílou obyvatelstva, ale také klesající spotřebou masa a masných výrobků. Své sehrává i tlak obchodních řetězců na odběratelské ceny i poměrně vysoké nákupní ceny jatečního masa.

Program restrukturalizace, který v Martinově nastolili noví majitelé, počítá se snižováním počtu

pracovníků o více než jednu čtvrtinu a s výraznou redukcí produkovaného sortimentu výrobků. Z původních 650 druhů jen na 100, ale plně rentabilních.

Finanční situaci firmy má vylepšit také prodej nebo pronájem sítě podnikových prodejen a externalizace řady obslužných činností. Jeden z bývalých spoluvlastníků a vrcholových manažerů masokombinátu Jiří Dráber, připustil jisté pochybení v tom, že vedení nedokázalo včas reagovat na narůstající problémy a dostatečně razantně nepřistoupilo ke skutečné, byť bolestné restrukturalizaci.

Krize společnosti narůstala po řadu měsíců a v letošním červnu vedla vedle finančních problémů také k omezení výrobních kapacit na pouhou třetinu. Podle záměru nových vlastníků by mělo dojít k vyčištění firmy od neefektivních aktivit a následnému prodeji strategickému partnerovi v horizontu dvou let.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info