Pozor na durman v kukuřici!
01.09.2008 | ÚZPI
Durman obecný (Datura stramonium) se stále častěji vyskytuje i na plochách kukuřice v teplých oblastech. Tato plevelná rostlina vytváří alkaloidy, které po pozření velkého množství mohou u užitkových zvířat vyvolávat otravy.
Rostlina patřící do čeledi lilkovitých kvete od června do října a dosahuje výšky až jednoho metru. V případě výskytu v hnízdech lze tento plevel vytrhat ručně. Pokud se však vyskytuje plošně, vyvstává otázka, jaké množství je tolerovatelné v siláži. Na tuto problematiku byly zaměřeny pokusy bavorského Zemského ústavu zemědělského, které přinesly následující výsledky:
Při velmi vysokém podílu (50 % rostlin durmanu) se silážovatelnost kukuřice zhoršuje jen nepatrně.
Toxické alkaloidy hyoscyamin a skopolamin je možné procesem silážování zredukovat na zhruba 15 % původního výskytu. Zda stejnou měrou klesá i toxicita však dosud nebylo objasněno.
Podle dosavadních poznatků je možné silážovanou kukuřici použít jako krmivo, pokud se na 5 m2 vyskytuje maximálně jedna rostlina durmanu s tobolkou.
Další články v kategorii Potravinářství
- FAO: Světové ceny potravin v lednu klesly, zlevnily mléčné výrobky či maso (07.02.2026)
- Svazy: Obnovení dotace pro potravináře zvýší zpracovatelské kapacity v ČR (06.02.2026)
- Kontroly v KFC našly pochybení ve třetině případů, uvedla inspekce (06.02.2026)
- Inspektoři uzavřeli restauraci v lázeňském letovisku. Našli v ní plíseň i hmyz (06.02.2026)
- Pizza Hut zavře v USA stovky restaurací (06.02.2026)
- Americká nápojová společnost PepsiCo ve čtvrtletí zvýšila zisk o 67 procent (05.02.2026)
- Analytik: Češi nakupují méně potravin, ale připlatí si za kvalitu (05.02.2026)
- Tři sládci ze skupiny Prazdroje uvařili speciály, lidé je ochutnají při Noci pivovarů (05.02.2026)
- Litovelský pivovar mění logo a design obalů,odkazuje k historii a úrodnosti Hané (05.02.2026)
- Carlsberg zvýšil provozní zisk, těžil z převzetí výrobce nealkoholických nápojů (04.02.2026)

Tweet



