Potravinářská inspekce vloni uložila pokuty za téměř 200 milionů
16.05.2026 | SZPI
Z tohoto počtu inspektoři SZPI vykonali 18 055 kontrolních vstupů do provozoven maloobchodního prodeje, 25 840 vstupů do provozoven společného stravování, 8 521 vstupů ve výrobě potravin, 1 902 kontrol ve velkoskladech, 576 v prvovýrobě a 2 653 v ostatních místech, např. při přepravě, v celních skladech, internetovém prodeji apod.
V loňském roce SZPI kontrolou zjistila celkem 2 310 nevyhovujících šarží potravin a ostatních výrobků.
Z hlediska země původu inspekce v loňském roce zjistila nejvyšší míru pochybení u potravin dovážených z tzv. třetích zemí, naopak nejmenší podíl nevyhovujících vzorků kontroly potvrdily u potravin tuzemských výrobců, obdobně jako v minulých letech. U potravin ze třetích zemí nevyhovělo požadavkům národních nebo evropských předpisů 31,5 % hodnocených šarží. U potravin původem ze zemí EU nevyhovělo 19,5 % kontrolovaných šarží, tuzemské potraviny nevyhověly v 13,3 %.
V roce 2025 bylo ukončeno 3 564 správních řízení za nedodržení potravinového práva ze strany provozovatelů, kterým SZPI pravomocně uložila pokuty v celkové výši 199 667 000 Kč. To je o 10 mil. Kč více než v předchozím roce a o 70 mil. Kč. více ve srovnání s celkovou výší pokut před 2 lety. Suma uložených pokut je příjmem státního rozpočtu.
Zpráva o činnosti SZPI za rok 2025 je k dispozici, viz web SZPI.
Významnou část kontrol SZPI v roce 2025 představovaly kontroly v segmentu společného stravování. Inspektoři zde realizovali celkem 25 840 kontrol, přičemž u 7 636 kontrol (téměř 30 %) zjistili porušení právních předpisů. Z důvodu velmi závažného porušení hygienických předpisů byli inspektoři SZPI nuceni na místě uzavřít 114 restaurací, rychlých občerstvení a dalších provozoven společného stravování. Segment společného stravování tak představuje více než 73 % všech provozoven uzavřených SZPI v loňském roce.
Potravinářská inspekce bude nadále pokračovat v prosazování ochrany zdraví a oprávněných zájmů spotřebitelů i poctivě jednajících provozovatelů s důrazem na problematické segmenty trhu, a to za využití nejmodernějších laboratorních postupů a mechanismů cílené kontroly.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633Další články v kategorii Potravinářství
- Na jaře se může v obchodech zvýšit podíl hovězího masa z Jižní Ameriky (24.08.2026)
- Británie není potravinově soběstačná. Dováží ze zemí ohrožených klimatickou krizí (24.08.2026)
- Na českých polích se v budoucnu může zvýšit podíl sóji, které vyhovuje teplo (24.08.2026)
- Extrémní vedra mění v Itálii produkci šumivých vín, sklízí se dříve a v noci (23.08.2026)
- Obchody plné potravin nemusí být podle premiéra Babiše samozřejmostí (21.08.2026)
- Podnikatel Bukovský z Pekárny Srnín kupuje konkurenční skupinu PAC Hořovice (20.08.2026)
- Kontrolou hygieniků v prvním pololetí neprošla pětina pražských školních jídelen a bufetů (19.08.2026)
- Kontroly odhalily stovky případů nelegálního prodeje kratomu a drog (19.08.2026)
- Lactalis kupuje za 1,34 miliardy dolarů britskou divizi Saputa (18.08.2026)
- Nová pravidla EU mohou zdražit čokoládu. Afričtí pěstitelé kakaa se chystají na změny (18.08.2026)

Tweet



