Potravináři v Libereckém kraji se mohou hlásit do soutěže o výrobek roku
05.03.2025 | ČTK
Potravináři v Libereckém kraji se mohou hlásit do soutěže o výrobek roku, kraj dnes vyhlásil 21. ročník. Přihlášky do soutěže o Výrobek roku Libereckého kraje je možné podávat do 1. dubna Agrárnímu poradenskému a informačnímu centru Libereckého kraje (APIC). Ocenění pořadatelé předají na Krajských dožínkách 6. září v Brništi na Českolipsku, řekl novinářům náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Loni porota posuzovala 123 produktů od 35 výrobců.
"Považuji tuto tradiční soutěž za důležitou podporu našich potravinářů a zemědělců. Nejde jen o předání ocenění, ale především o zvýšení povědomí o místní produkci potravin a zemědělských produktů a o to, že cesta od výrobce k zákazníkovi může být krátká a potraviny nemusí cestovat přes půlku světa," doplnil Klápště.
Do soutěže se mohou přihlásit fyzické osoby oprávněné k podnikání nebo právnické osoby bez ohledu na velikost, tím se krajská soutěž liší od soutěže Regionální potravina organizované ministerstvem zemědělství, kam se mohou hlásit jen malí a střední výrobci. Omezení je tam víc, třeba 70 procent použitých surovin musí být z kraje, takové omezení u Výrobku Libereckého kraje není, díky tomu bývá přihlášených až o pětinu víc. Loni tak mohla získat ocenění čokoládová pralinka z Jablonce s rakytníkem z Turnova a levandulí z Raspenavy, i když je z více než poloviny vyrobená ze švýcarské čokolády.
Značku Výrobek Libereckého kraje získal loni pro svůj žitný chleba Lukáš Mašek z Hamrovské řemeslné pekárny. Od roku 2022 nese stejné označení i jeho pšeničnožitný chleba, i letos se pekárna plánuje do soutěže přihlásit. "Ocenění Výrobek roku Libereckého kraje nám pomáhá s propagací našeho pekařství a pro naše zákazníky je to potvrzení vysoké kvality našich výrobků," řekl na dotaz ČTK Mašek. I díky propagaci podle něj výroba roste a přibývá zákazníků, kteří si do malé pekárny ve Velkých Hamrech na Jablonecku pro chleba, pečivo a zákusky rádi zajedou.
Soutěž pomohla zviditelnit také například Kozí farmu Nový Dvůr v Sosnové na Českolipsku, která loni získala značku Výrobek roku Libereckého kraje pro kořeněný kozí sýr Charlotta. "Pro mě, jako prvovýrobce, který musí kozu vychovat od porodu kůzlete až po uvedení do laktace, kdy teprve může zpracovat mléko a následně až vyrobit sýr, je to ocenění všeho, co se na farmě děje. Tímto způsobem to vnímají i naši zákazníci," dodala majitelka farmy Milena Krejzová.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Potravinářství
- Na výskyt viru slintavky vyšetřil ústav zatím 17 vzorků mléka, všechny negativní (04.04.2025)
- Vejce jsou luxus. Každý třetí Američan si je už nemůže dovolit, ukázala studie (03.04.2025)
- Zákaz dovozu se rozšíří i na potraviny rostlinného původu, řekl Výborný (03.04.2025)
- Průzkum: Češi mají velkou důvěru v bezpečnost potravin (02.04.2025)
- Pekárny OSN v Pásmu Gazy zastavují provoz kvůli nedostatku surovin (02.04.2025)
- Řetězec Hooters vyhlásil v USA bankrot (02.04.2025)
- Vývozu vajec do USA brání hygienické normy. Trus a peří na skořápkách by neprošly (01.04.2025)
- Nová metoda dokáže po léta zachovat cenné látky léčivých bylin (01.04.2025)
- Archeologický park v Pompejích chce oživit tradici výroby vína ve městě (31.03.2025)
- Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci (30.03.2025)