Postoj spotřebitelů k biotechnicky vyrobeným potravinám

Zatímco například výrobci drůbeže shledávají význam biotechnologie ve zlepšení zdravotního stavu a výživy zvířat, je postoj spotřebitelů vůči potravinám vyrobeným prostřednictvím biotechnických postupů, rozporný.

Průzkum prováděný v posledních deseti letech ukázal, že američtí spotřebitelé nepřikládají aplikaci biotechnologií ve výrobě potravin zvláštní význam, věří v jejich užitečnost a bezpečnost. Zatímco většina spotřebitelů v USA je ochotna nakupovat potraviny s vyšší nutriční hodnotou, vyrobené z plodin odolných vůči insekticidům při jejichž pěstování se užívá méně pesticidů, a kladně hodnotí úlohu biotechnologie ve výživě lidské populace, jsou spotřebitelé v Evropě vůči aplikaci biotechnologií méně tolerantní a jejich přístup k různým výrobkům vyrobeným biotechnickými postupy je nedůvěřivý.

Zatímco rostliny odolné proti insekticidům jsou pro spotřebitele přijatelné podobně jako léčiva, vyvolávají zmínky o zvyšování odolnosti zvířat vůči nemocím nebo o zrychlení růstu pomocí biotechnických postupů mnohem zápornější odezvu. Použití biotechnologií v živočišné výrobě (především produkce transgenních zvířat) podněcuje protiakce ochránců zvířat a dalších skupin.

Většina lidí získává informace o biotechnologiích ze sdělovacích prostředků. Na rozdíl od evropských sdělovacích prostředků, americké sdělovací prostředky spíše podporují kladný přístup spotřebitelů k této problematice. Podle odborníků si jen málo spotřebitelů uvědomuje, že v současnosti jsou všechny potraviny vyráběny z rostlin nebo zvířat již geneticky modifikovaných prostřednictvím tradičních šlechtitelských postupů.

První produkty biotechnologie našly široké uplatnění u amerických výrobců zrnin. V USA je více než polovina sójových bobů a více než čtvrtina kukuřice pěstované z osiva vyprodukovaného biotechnickými postupy. První produkty vyrobené pomocí biotechnologie přinesly přímý zisk především pěstitelům zrnin. V nedaleké budoucnosti se však očekává, že nové biotechnicky vypěstované zrniny s požadovanými vlastnostmi budou užity pro výrobu krmiv, které zlepší zdraví a výživu především u drůbeže a v konečném důsledku i kvalitu potraviny.

Podle představitelů potravinářského průmyslu je potřeba veřejnost v oblasti užívání biotechnologií při výrobě potravin vzdělávat. Na výrobcích drůbežího masa zůstává rozhodnutí o prohlášení, že při výkrmu brojlerů užívají nebo neužívají krmné složky z biotechnicky vypěstovaných plodin. Z hlediska dlouhodobé strategie nepovažují odborníci takové prohlášení za vhodné z těchto důvodů:

- je obtížné dodržet jeho realizaci

- zatím není možné určit, že maso, vejce nebo další výrobky pocházejí z chovů kde se užívaly biotechnicky ovlivněné zrniny nebo tradiční variety

- drůbežářský průmysl má v úmyslu využívat přednosti biotechnicky upravených plodin se zvýšenou hodnotou pro zlepšení zdraví a výživy drůbeže.

Drůbežářský průmysl podporuje rozvoj biotechnologií a spoléhá na kladný přístup spotřebitelů k této problematice především v USA, Asii, Jižní Americe a dalších rozvojových oblastech. Průkaznější obavy spotřebitelů z biotechnologií se zjišťují pouze v Evropě.

Poultry USA, 2, 2001, č. 3, s. 32-40 (Sch)

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info