Polský cukr k nám dál proudí i přes zavedení vysokého cla

Právo 12.5.1999

Polský cukr k nám dál proudí i pres zavedení vysokého cla

Opatrení k ochrane trhu se kvuli podvodum míjejí úcinkem

Posílení ochrany domácího trhu pred dovozy cukru v podobe zvýšení dovozního cla z 61 % na 141 %, o nemž letos v únoru rozhodla vláda a jež vstoupilo v platnost 13. brezna, se prozatím míjí úcinkem. Kamióny s cukrem, a to hlavne z Polska, do CR smerovaly v breznu i v dubnu a laciný cukr se k nám pres hranice vozí dodnes.

Jak Právo informoval tiskový mluvcí Ministerstva zemedelství Pavel Kovár, krajne nepríznive se v uplynulých týdnech vyvíjely ceny techto dovozu, které jsou výrazne dumpingové a signalizují možnost celních podvodu. Prezident Agrární komory CR Václav Hlavácek v pondelí v Hustopecích upozornil, že dovozní ceny se pohybují okolo 2,20 Kc za kilogram. Deklarované ceny cukru okolo dvou korun za kilogram nemají nic spolecného s reálnými cenami výrobcu. Ty se v Polsku pohybují kolem 14 Kc/kg, v CR jsou asi o korunu nižší. Svetové ceny cukru jsou nyní zhruba 7 korun, nebot cukr je tzv. prebytkovou komoditou a ve svete se obchoduje s jeho prebytky.

Ani podle vyjádrení polské strany není deklarovaná cena reálná a signalizuje celní podvody. Námestek polského ministra zemedelství Jerzy Plewa MZe potvrdil, že v Polsku lze koupit kilogram cukru nejlevneji za 1,2 zlotého, tedy v prepoctu asi za 9 Kc, pricemž Polsko export cukru do CR nedotuje. MZe podle Kováre již pred mesícem požádalo celní správu o vyšetrení této veci a vyvození dusledku podle celního zákona. Vcera MZe požádalo celníky o nevpouštení kamiónu s falešne deklarovanou cenou do CR.

Tisková mluvcí pražského Generálního reditelství cel (GRC) Nina Psotková Právu sdelila, že celní správa u komodity cukr šetrí již delší dobu. Podle GRC je overeno, že polské celní orgány potvrzují svým razítkem ceny na fakturách pri vývozu do CR, jedná se tudíž o úredne potvrzené údaje v zemi vývozu. Výmeny faktur jsou podle ní v techto prípadech vylouceny. Pro další postup ve veci zpochybnení deklarované celní hodnoty je podle GRC nezbytné vyžádat další údaje ze zeme vývozu, tedy z Polska. Psotková uvedla, že napríklad pri dovozu cukru ze Slovenska celní správa pred casem odhalila únik na clech a daních ve výši 19 miliónu korun.

Od pocátku roku do 7. kvetna bylo do CR podle MZe dovezeno celkem 17 565 tun cukru, pricemž za celý lonský rok to bylo 40 219 tun. Prumerná deklarovaná cena dováženého cukru v roce 1998 byla 9,83 Kc/kg, v prvním letošním kvetnovém týdnu cinila 2,40 Kc/kg. Za poslední tri mesíce a v prvním kvetnovém týdnu dovoz polského cukru do CR asi 90 % z veškerého dovozu.

Na možné celní podvody už delší cas bezvýsledne upozornují také vinari. Podle predsedy predstavenstva breclavské agrární komory a predsedy Zemedelského družstva Sedlec u Mikulova Jana Hajdy deklarovaná cena 4,20 Kc za litr vína dováženého v krabicích nemuže být nicím jiným než zámernou podfakturací. Drubežári zase poukazují na nedostatky v jakostních a veterinárních podmínkách. Na ceský trh se tak z Thajska, ale i z nekterých okolních zemí dostává nestandardní drubež, která nejenže nesplnuje príslušné náležitosti podle zákona o potravinách, ale mnohdy nevyhovuje ani platným normám.

Stanislav Ptácník

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info