Podklad pro srovnání legislativy EU a ČR: škrob

Podklad pro proverení (screening) legislativy ES a srovnání s relevantní legislativou CR mimo "Bílou knihu"

Komodita : ŠKROB

1. Název:

Narízení Komise c. 2007/75 z 31. cervence 1975 stanovující podrobná pravidla pro zavedení vývozní dane u škrobu.

Charakteristika:

Narízení uvádí zpusob výpoctu vývozní dane (export levy) u škrobu. Narízení se odvolává na již stará a neplatná narízení. V letech 1973-75 došlo k vzestupu tržních cen obilovin a olejnin jako dusledek US embarga u sóji. Na základe tohoto stavu, tedy když byly svetové ceny nad prahovou cenou (treshold price), bylo nutné zavést vývozní dan a umožnit volný dovoz. Tím byla snaha dosáhnou co možná nejdéle stabilní ceny na vnitrním trhu. Narízení stanovuje systém udelování vývozní dane.

2. Název:

Narízení rady c. 2728/75 z 29. ríjna 1975 o financní pomoci do výroby a obchodu s bramborovým škrobem a bramborami pro výrobu škrobu.

Charakteristika:

Narízení umožnuje v prípade uplatnení daní u bramborového škrobu uplatnení také clánku 92, 93 a 94 Smlouvy i v oblasti výroby a obchodu s bramborami pro výrobu škrobu. Soucasne se ruší narízení Rady c. 56 o pomoci na výrobu a obchod s bramborovým škrobem ve znení úpravy dle narízení c. 120/67. Narízení pozbylo významu.

3. Název:

Narízení Komise c. 1722/93 z 30.6.1993 stanovující konkrétní pravidla pro aplikaci Narízení Rady c. 1766/92 a c. 1418/76 týkající se výrobních subvencí v sektoru obilovin a rýže.

Charakteristika:

Narízení stanovuje (príloha I.) na jaké výrobky (celní položky) muže být použita výrobní subvence a které suroviny (celní položky - príloha II.) mohou být k výrobe použity. Výrobní subvence je stanovena mesícne na tunu škrobu a to na základe rozdílu mezi intervencní cenou obilovin a dovozní cenou (násobeno príslušným koeficientem). Jsou stanoveny povinnosti výrobce které musí být pro nárokování subvence splneny a povinnosti státu vykonávat kontrolu prostrednictvím ustanovené kontrolní organizace. Tato organizace musí schválit seznam príjemcu subvence a vydat subvencní certifikát kde je její výše stanovena. Jsou stanoveny podmínky kauce na certifikát a podmínky uvolnení subvence.

Postatou subvence je snaha zajištení dostatecné ziskovosti výroby bramborového škrobu, který by jinak nebyl konkurenceschopný se škrobem obilným. Aby však nebyla prekrocena urcitá hranice produkce bramborového škrobu, byl zaveden systém kvót který tuto produkci omezuje.

Narízení je dostupné v pocítacové verzi, novelizováno 1586/94, 3125/94, 1516/95, korektury.

4. Název:

Narízení Rady c. 1868/94 z 27.7.1994 zakládající systém kvót ve vztahu k výrobe bramborového škrobu

Charakteristika:

Narízení je reakcí na nutnost omezení celkové produkce bramborového škrobu na 1.5 mil. tun v roce 1993/94 nebo 1994/95. Narízení stanovuje kvóty pro jednotlivé clenské zeme a jejich další rozdelování a využívání v rámci clenských zemí. Soucasne stanovuje velikost prémie pro výrobce škrobu a povinnost exportu škrobu vyrobeného nad kvótu mimo území ES.

Narízení dostupno v pocítacové verzi, novelizace 1664/95, 1863/95.

5. Název:

Narízení Komise c. 2019/94 z 2 srpna 1994 o dovozu reziduí výroby škrobu z kukurice z USA.

Charakteristika:

Narízení stanovuje povinnost pro rezidua z výroby kukuricného škrobu dovážené z USA pod celní položkou 2309 90 20 aby byly vybaveny certifikátem uvedeným v príloze tohoto narízení. V období okolo roku 1992 USA zacaly provádet export ruzných typu lepkových krmiv na bázi obilí (corn gluten feed - CGF). Rada z nich byla míchána s kukuricí a dostávala se tak do ES bez zatížení dovozní daní udelovanou na kukurici. Došlo k dohode mezi USA a Komisí ES v tom smyslu, že USA predefinovaly CGF a zacaly vydávat certifikát jež udával obsah residuí.

6. Název:

Narízení Komise c. 97/95 ze 17. ledna 1995 které uvádí podrobné predpisy pro aplikaci Narízení Rady c. 1766/92 týkající se minimální ceny a kompenzacních plateb placených výrobcum škrobu a pro aplikaci Narízení rady c. 1868/94, které stanovuje systém kvót ve vztahu k výrobe bramborového škrobu.

Charakteristika:

Narízení definuje (cl. 1) pojmy kvóta, subkvóta, výrobce, smlouva o pestování, brambory, nezpracovaný škrob, spojení výrobcu škrobu, zmena vlastnictví výrobce škrobu a podniku zabývajícím se výrobou škrobu, pronájem podniku.

Narízení popisuje zásady rozdelení kvót jednotlivým výrobcum škrobu (cl.2, 3), udává co musí obsahovat smlouva o pestování brambor (cl.4) a její administrace, stanovuje minimální obsah škrobu v bramborách na 13% (cl. 6), stanovuje výši prémie pro výrobce škrobu (cl. 7 a príloha II.), kompenzacní platbu pro pestitele (cl. 7, príloha II.), stanovuje co musí obsahovat potvrzení o dodávce brambor zpracovateli (cl. 9, 10), co musí být splneno pro priznání plateb (cl. 11, 12), jaké kontrolní povinnosti musí clenská zeme splnit (cl. 13) - založení orgánu pro kontrolu oprávnenosti nároku na prémii a kompenzacní platbu dle subkvóty, kdy je považován export škrobu za uskutecnený (cl. 14), zásady pri skladování škrobu mimo výrobce (cl. 15), postup rozdelení subkvóty pri sloucení podniku (cl. 17), povinnosti státu informovat Komisi o údajích souvisejících se systémem podpory (cl. 19, 20). V príloze I. je uveden postup odberu vzorku brambor za úcelem stanovení jejich hmotnosti, príloha II. udává hodnoty obsahu škrobu v hlízách dle hmotnosti vzorku pod vodou a k tomu vztaženou minimálních cenu placenou pestiteli, prémii placenou výrobci škrobu a kompenzacní platbu placenou pestiteli (vše Ecu/t brambor).

Narízení dostupné v pocítacové verzi s novelizací 1949/95, 0206/96, 1125/96.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info