Počet mlékáren dramaticky neklesá

Telegraf - 10.9.1997

Pocet mlékáren dramaticky neklesá

Brno - Pocet mlékárenských zpracovatelských podniku v Ceské republice nijak dramaticky neklesá. Brnenský Úrad pro ochranu hospodárské souteže (ÚOHS) zaznamenal dosud tri prípady vetších fúzí, z nichž ani jedna nepodléhá povolovacímu rízení. "Jejich podíl na trhu nepresahuje tricet procent," uvedl mluvcí úradu Ivo Skoumal.

V cervnu 1996 vznikla spolecnost Ceskomoravské mlékárny se sídlem v Plzni. Spojuje Mlékárnu Plzen, Karlovy Vary, Kralovice, Dvorec, Horšovský Týn a Hodonín. Druhou firmou je pražská s.r.o. První mlékárenská spolecnost, založená loni v cervnu. Spolecníky jsou Mlékárna Hlinsko a Olešnice, Jihlavské mlékárny, Global Milk a Zamilk Chocen, Interlacto a Litagro Litomyšl.

Seskupení Kovopetrol a.s. má pak prímé majetkové podíl ve spolecnostech Mlékárna Klatovy, Hradec Králové a Mariánské Lázne, dále v Pragolaktosu, Milpe a Trojské mlékárne. Rovnež v tomto prípade nepodléhalo podle Skoumala spojování firem povolení ÚOHS pri uplatnení tricetiprocentní klauzule.

Snižování poctu soutežitelu na trhu s mlékem pripisuje ÚOHS poklesu produkce mléka a propadu jeho spotreby. Dalším duvodem je spojování regionálních mlékáren do konkurencne silnejších celku, uvedl dále Skoumal.

Letos povolil ÚOHS spojení podniku Pribina s.r.o. Pribyslav a Povltavských mlékáren a.s. Sedlcany. Majoritním vlastníkem je francouzská firma Bongrain S.A. Na ceském trhu nyní pusobí krome nekolika vetších seskupení také dva významní samostatní výrobci, a to Jihoceské mlékárny a Olma Olomouc.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info