Po Prazdroji zdražují i menší pivovary

Ke skupině Plzeňského Prazdroje, která oznámila od 1. dubna zvýšení cen některých piv o 30 haléřů až korunu za půllitr, se postupně přidávají další pivovary. Se zdražením počítají během dubna až června.

"Zdražovat budou asi všechny pivovary. Výrazně totiž stouply ceny vstupů, energií i pohonných hmot," řekl Právu ředitel Pivovaru Kutná Hora Zdeněk Ciblík. Jen cena sladu se podle něj zvýšila během posledních měsíců nejméně o pětinu. Kutnohorský pivovar počítá se zdražením přibližně ve stejném rozsahu jako velké pivovary, a to pravděpodobně do léta. "Zatím ještě není jasné, o kolik a kdy se ceny zvýší. Jako malý pivovar se musíme řídit konkurencí," podotkl. Náchodský pivovar zdražil již od 12. března. "Ceny desetistupňového a dvanáctistupňového piva stouply o 30 až 40 haléřů za půllitr," sdělil Právu vedoucí marketingu Pivovaru Náchod František Meduna s tím, že pivovar tak reagoval na stoupající náklady na slad, chmel, energie i dopravu. Rovněž Pivovar Benešov podle obchodního náměstka Petra Kožanta počítá před letní sezónou se zvýšením cen piva, a to o čtyři až šest procent. "Ceny v tomto období upravujeme každoročně, bez ohledu na zdražování velkých výrobců," podotkl Kožant. O 60 haléřů na 5,80 koruny zvýší cenu půllitru desítky od počátku dubna vratislavický pivovar Hols. U ostatních druhů piva zdražení letos nepřipravujeme, informoval ředitel pivovaru Petr Hostaš. Pivovar Louny zdraží sudové pivo od počátku dubna v průměru o pět procent. Ke zvýšení cen lahvového piva o 3,5 až čtyři procenta přistoupí o měsíc později, informoval obchodní ředitel pivovaru Radek Vincík. Podle něj ceny ječmene, cukru a chmele stouply meziročně asi o 15 procent. "Nezanedbatelný není ani růst nákladů na energie," sdělil s tím, že na zvýšení cen piva se vedení pivovaru připravuje delší dobu. "Zdražení části produkce Plzeňského Prazdroje s dominantním postavením na trhu ovlivnilo načasování tohoto kroku," poznamenal. V průměru o 3,5 procenta zdražil lounský pivovar svou produkci už počátkem loňského června. Ředitel Pivovaru Svijany František Horák uvedl, že firma zvýší ceny piva v důsledku růstu cen vstupů od května, nejpozději v červnu. "Na zvyšování cen konkurence zatím nebudeme bezprostředně reagovat," prohlásil Robert Chrt z českobudějovického Budvaru s tím, že zatím firma mapuje situaci a následně se rozhodne, jak bude postupovat dál. Rovněž Pražské pivovary, ovládající 13 procent domácího trhu s pivem, neupřesnily svoji cenovou politiku. Ředitel Městského pivovaru Nová Paka Daniel Váša Právu řekl, že ačkoliv se ceny vstupů meziročně zvýšily o 15 procent, zatím se zdražováním nepočítají. "Vloni jsme vzestup nákladů na vstupy řešili zdražováním, ale letos ceny ještě nejméně měsíc zvyšovat nebudeme. Pak se uvidí," prohlásil.

Královský pivovar Krušovice rovněž nepočítá během nejbližších měsíců se zvýšením cen. "Ceny vstupů sice rostou, ale naše cenová politika se neodvíjí pouze od nich," poznamenal Vlastimil Bradáč z marketingového oddělení společnosti. Zdražení piva v řádu desetihaléřů do jedné koruny během roku se dalo očekávat, pokrývá totiž nárůst cen sladu, chmele, energií a pohonných hmot, vysvětlil výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Ivo Trojan. Loni vzhledem ke klimatickým podmínkám se kvalita ječmene snížila, proto bylo problémem sehnat ječmen vhodný pro výrobu sladu. To vedlo ke zvýšení jeho ceny o 30 až 40 procent. V minulém roce byl postižen rovněž chmel. Vzhledem k vyššímu obsahu hořkých látek byl sice kvalitnější, ale klesly výnosy. Tato skutečnost ovlivní ceny vstupů ještě během letošního roku. V současnosti působí v České republice 57 pivovarů s ročním výstavem kolem 18 miliónů hektolitrů piva. "Na domácím trhu je v oblasti pivovarnictví tak silná konkurence, že řada pivovarů, které počátkem 90.let investovaly do svých provozů, se pohybuje těsně nad propastí," dodal Trojan.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info