Pivovary už toužebně čekají na vánoční svátky

Právo 19.11.1999

Pivovary už toužebne cekají na vánocní svátky

NA TUZEMSKÉ VýROBCE PIVA LETOS VÝRAZNE DOLÉHÁ POKLES DOMÁCÍ SPOTREBY I EXPORTU, A TAK SNIŽUJÍ VÝSTAV

Stanislav Ptácník, Markéta Huleová

Evropský odklon od nadmerné spotreby piva se letos poprvé výrazneji dotkne také Ceské republiky. Jak se ukazuje, prumerná spotreba okolo 160 litru piva na obyvatele a rok, jež z CR delá pivarskou velmoc, je do budoucna zrejme neudržitelná.

V tomto roce se podle odhadu Ceského svazu pivovaru a sladoven (CSPS) sníží prumerná spotreba piva na osobu na zhruba 156 litru. Klesá i export, a tím i výstav piva. Zatímco loni cinil 18,3 miliónu, hektolitru, letos by se mel pohybovat kolem 17,8 miliónu hektolitru. Po trech ctvrtletích podle zjištení CSPS ciní propad proti lonsku asi 370 tisíc hektolitru.

"Ve vyspelém svete, ale i v sousedním Nemecku ci Rakousku spotreba klesá už šest ci sedm let. My jsme se k tomuto trendu pripojili teprve nyní," rekl Právu výkonný reditel Ceského svazu pivovaru a sladoven Antonín Kratochvíle. Jak poznamenává, pivo je pro vetšinu ceských domácností zbytný statek. V case poklesu jejich kupní síly se jeho spotreba snižuje. Jsou sice pijáci, kterí si svuj nápoj neodreknou, ale tech není tolik.

Ceny pujdou nahoru, ale težko ríci o kolik

Producenti piva cekají s nadejí na záver roku a s tím spojenou vyšší spotrebu piva v case vánocních svátku a silvestrovských oslav. "Prosinec nám vždy zvedne tržby a obrat, lidé více utrácejí. Tyto predpoklady muže zkomplikovat nižší kupní síla konzumentu," rekl Právu predseda predstavenstva pivovaru Starobrno Mautner Markhof.

Ani svátky však nepomohou pivovarum, které se už delší cas potýkají s financními problémy. Ekonomická situace oboru, který v lonském roce vykázal ztrátu pres jednu miliardu korun, je dlouhodobe neudržitelná. "V príštím roce bude muset pivo zdražit, podle mého názoru o 8 až 12 procent," odhaduje Kratochvíle. Na pullitru by to mohlo být 50 haléru až koruna. Podle generálního reditele Starobrna Františka Krakeše v soucasnosti pivovary ztrácejí na každém pivu v prumeru asi 45 haléru. To se podle nej musí zmenit. Investori, kterí vstoupili do pivovaru, chtejí po létech odríkání konecne také inkasovat. "Obchodní retezce tlací na co nejnižší ceny, ty jsou však pro pivovary ekonomicky neudržitelné," doplnil.

Jak se budou ceny piva vyvíjet v roce 2000, se však odváží odhadovat jen málokdo. Pivovarníci se shodují, že po spojení Prazdroje s Radegastem to bude práve tento obrí subjekt, který ovládá bezmála polovinu ceského trhu s pivem, kdo bude rozhodujícím zpusobem ovlivnovat cenovou politiku. Prazdroj naposledy zdražil letos v zárí. Jeho predstavitelé se poté nechali slyšet, že do konce roku už další zdražení neplánují. Ostatní pivovary se cenové politice Prazdroje prizpusobí.

Export se propadl

Tradicne nejvetším vývozcum piva se letos kvuli doznívající financní krizi a celkovému poklesu spotreby piva na vyspelých trzích príliš nedarí. Pokles exportu cinil v pololetí 27 %. Podle odborníku bude velký úspech, když se toto manko do konce roku podarí snížit na polovinu. Nejvetší propad ve vývozu pripadá na tri zeme: Slovensko, Rusko a Nemecko. Nejlépe se darí Budvaru. který letos i pres jistý pokles zvýšil svuj podíl na celkovém exportu ze 30,5 % na 35 %. "Našemu vývozu na Slovensko ani jednáním o dovozních kvótách rozhodne neprospely nepríliš uvážené výroky premiéra Zemana ke kvalite nekterých slovenských piv," postežoval si generální reditel Budvaru Jirí Bocek. Za Budvarem v objemu exportu následují Plzenský Prazdroj a Pražské pivovary.

Rade malých pivovaru se až prekvapive darí

Vetšine pivovaru se letos ve výrobe nepodarí zopakovat lonské výsledky. Z vetších z tohoto pravidla vybocují smerem nahoru pouze pivovary Braník ze skupiny Pražských pivovaru, Velké Popovice a nošovický Radegast. Ve 3. ctvrtletí si v tuzemsku znacne polepšil také Budvar. Asi o desetinu zaostává za lonskými výsledky Prazdroj, jemuž se však darí pivo mnohem lépe zpenežovat. Výraznejší provozní zisk po trech letošních ctvrtletích vykazuje pouze trojice pivovaru: Prazdroj (785 mil. Kc), Budvar (427 mil. Kc) a Velké Popovice (83,7 mil. Kc). Ostatní se pohybují kolem nuly nebo jsou ve ztráte.

Prekvapive dobre se vede skupine malých nezávislých pivovaru s rocním výstavem do 200 tisíc hektolitru. Po trech ctvrtletích narostl v porovnání s lonskem výstav pivovarum Havlíckuv Brod, Benešov, Cerná Hora, Klášter-Hradište, Náchod ci Bernard, z menších s výstavem do 100 tisíc hektolitru pak mj. pivovarum Uherský Brod, Hlinsko, Nová Paka nebo Policka. "Meštanský pivovar Havlíckuv Brod letos plánuje vyrobit 150 tisíc hektolitru piva Rebel. Náš celkový prodej je ješte o 30 tisíc hektolitru vyšší. Jde o pivo vyrábené v jiných pivovarech," konstatoval obchodní reditel pivovaru Pavel Prchal. Pivovar ocekává o 30 % vyšší tržby než loni a zisk asi 14 miliónu korun. Asi desetinu produkce vyváží, predevším do USA, Nemecka a Itálie.

O úspechu malých pivovaru krome kvalitních produktu rozhoduje ofenzívní marketink a nekdy i prodej prevážne jen "okolo komína", sázející na úsporu dopravních nákladu. Zatím se tedy katastrofické vize, že kvuli fúzi nejvetších pivovaru vetšina malých brzy skoncí, nenaplnují.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info