Pijte méně čaje, vyzvala občany pákistánská vláda, která řeší ekonomickou krizi

Pákistánská vláda vyzvala obyvatele země, aby pili méně čaje, a pomohli tak národnímu rozpočtu. "Vyzývám národ, aby snížil spotřebu čaje o jeden až dva šálky, protože čaj dovážíme na dluh," řekl podle pákistánských médií ministr vnitra Ahsan Ikbál. Kvůli nízkým devizovým rezervám země, které v současné době vystačí pouze na méně než dva měsíce veškerého dovozu, potřebuje Pákistán naléhavě šetřit, informovala stanice BBC. Pákistán je největším světovým dovozcem čaje.

Jen za loňský rok nakoupila země čaj za více než 600 milionů dolarů (14,1 miliardy korun). Popíjení menšího počtu šálků denně pomůže podle Ikbála snížit vysoké účty Pákistánu za dovoz. Obchodníci by podle něj také mohli zavřít své stánky na trzích již ve 20:30, aby ušetřili elektrickou energii. Ministrova výzva zazněla v době, kdy pákistánské devizové rezervy nadále rychle klesají. Zhoršující se situace tak vytváří tlak na vládu, aby snížila vysoké náklady na dovoz a udržela finanční prostředky co nejvíce v zemi.

Žádost o omezení pití čaje se v Pákistánu rychle rozšířila také na sociálních sítích. Podle on-line reakcí ale mnozí pochybují, že vážné finanční problémy země lze vyřešit pouhým vyřazením čaje z pitného režimu v Pákistánu.

Pákistánské devizové rezervy klesly z únorových přibližně 16 miliard dolarů (378 miliard korun) na méně než deset miliard dolarů (236 miliard korun) v prvním červnovém týdnu, což sotva stačí na dvouměsíční pokrytí veškerých provozních nákladů.

Minulý měsíc navíc úředníci v Karáčí omezili dovoz některého postradatelného luxusního zboží v rámci snahy o ochranu finančních prostředků.

Pákistánská hospodářská krize je velkou zkouškou pro vládu Šahbáze Šarífa, který nahradil ve funkci premiéra Imrana Chána, jemuž parlament v dubnu vyjádřil nedůvěru.

Krátce po složení přísahy obvinil Šaríf odstupující vládu ze špatného ekonomického řízení země a prohlásil, že navrácení ekonomiky do správných kolejí bude pro jeho vládu velkou výzvou.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info