Pěstitelé vinné révy jsou roztrpčeni z propadu výkupních cen hro

Právo 29.9.1999

Pěstitelé vinné révy jsou roztrpčeni z propadu výkupních cen hroznů

Markéta Huleová

Stanislav Ptáčník

Letošní vinobraní začalo pro řadu moravských a českých pěstitelů vinné révy trpkým zklamáním. Proti loňsku se totiž výrazně, někde až o třetinu, propadly ceny, za které od nich vinařské podniky vykupují hrozny ke zpracování.

Nejméně zpracovatelé platí za nejrozšířenější bílé odrůdy, k nimž patří veltlínské zelené či vlašský ryzlink. "Výkupní ceny těchto odrůd s vyšším výnosem se pohybují od 6 do 8,50 Kč, když loni to bylo 10 až 11,50 Kč. Ceny za "áčkové" odrůdy a modré hrozny jsou srovnatelné s loňskem," řekl Právu ředitel společnosti Vinium Velké Pavlovice a místopředseda Českomoravské vinohradnické a vinařské unie Jaroslav Machovec.

Ceny stlačují levné dovozy a řetězce

Zpracovatelé pokles odůvodňují masívními dovozy krabicových vín hlavně ze Španělska a tlakem obchodních systémů na snížení konečné cen pro spotřebitele. U stolních vín se ceny v supermarketech pohybují i pod 30 korunami za litr. "Lidé dnes nakupují podle obsahu své peněženky, spotřeba stolních vín roste. Jako výrobci se tomu musíme přizpůsobit," uvedl Machovec.

"Okolní vinaři jsou naštvaní. Asi začneme pěstovat víno jenom pro vlastní spotřebu," uvažuje Martina Závodná z Archlebova na Hodonínsku. Podle pěstitelů tyto výkupní ceny při běžných výnosech neuhradí ani vynaložené náklady. K nim je nutné připočíst i náklady na dopravu. Tamní pěstitelé víno musejí vozit do Mutěnic či Kyjova, protože nejbližší zemědělské družstvo v Žarošicích výkup zastavilo. "Důvodem je nízký odbyt, k čemuž přispívají levné dovozy ze zahraničí. Máme údaje, že litr vína z Jihoafrické republiky se k nám vozí bez obalu i za 1,50 Kč, litrová krabice španělského vína za 6 Kč," řekl Právu Jiří Malík, agronom vinic a sadů ŽAD Žarošice. U modrých odrůd a vín jako sauvignon nebo burgundské by se podle něj výkupní ceny mohly vyšplhat na 15 korun, což je na hranici rentability.

Vinaři požadujílepší ochranu trhu

"Hrozny vykupujeme minimálně za 7 korun. K tomu je nutné připočíst naše náklady na stáčení či zvýšení cukernatosti. Musíme být konkurenceschopní na trhu," řekl Právu Bořek Svoboda, ředitel Moravských vinařských závodů Virena v Hukvaldech. Lidé podle něj pijí spíše müllera, protože jsou na něj zvyklí, a levnější vína stolní.

"Nemůžeme konkurovat vínům z jižních zemí, u nichž se deklaruje cena na hranicích 5,60 Kč za litr. Tyto ceny považujeme za smyšlené. Stát by měl pěstitele ochránit proti podfakturačním dovozům," řekl Právu předseda představenstva Vinných sklepů Valtice Antonín Šťastný. Vinaři se obrátili na komoditní radu pro víno při Ministerstvu zemědělství a chtějí prosadit, aby pro víno v obalech do dvou litrů platila minimální celní hodnota 14 korun.

"Do budoucna se chceme orientovat na jakostní a přívlastková vína s vyšším obsahem hroznového cukru. Z odrůd se zaměříme na sauvignon, chardonnay či rulandské modré," dodal Šťastný. Valtičtí mají 400 hektarů vinic a ročně zpracují asi tři milióny litrů vína.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info