Pekárny: Chleba bude dražší

Výrobci se shodují na tom, že opět nastala potřeba zvýšit ceny

Tomáš Kňourek

Praha, 13. 12. 2000

Největší tuzemské pekárny začínají připouštět, že ceny jejich produktů, a to především chleba, v dohledné době vzrostou. V současnosti totiž Státní správa hmotných rezerv uvolňuje na domácí trh značně drahé a nekvalitní potravinářské žito, jehož cena je vyšší než u stejné komodity z dovozu. »Zdražení chleba musí přijít. Žita je málo, je nekvalitní a drahé,« řekl našemu listu Martin Turínek, předseda představenstva nejstarší české průmyslové pekárny, akciové společnosti Odkolek. Nepředpokládá, že by se cena chleba měla zvednout o výraznou sumu. »Vidím to tak na jednu dvě koruny na bochník,« upřesnil.

Jeho nážor nepřímo potvrzují i další představitelé významných hráčů na trhu s pečivem. »Zdražit bychom potřebovali, ale čekáme, co udělá konkurence a co trh dovolí. O ceně také ve vellcé míře rozhodují řetězce,« uvedl vedoucí marketingu moravského pekařského a mlynářského uskupení Penam.

»Cena žita je vysoká, analyzujeme situaci a uvidíme,« konstatoval k danému tématu generální ředitel Michelských pekáren Miroslav Hošek.

Pekaři své ceny naposled zvyšovali na přelomu září a října, a to o plus minus deset procent v závislosti na druhu výrobku.

Turínek se domnívá, že o cenách chleba se na značně konkurenčním trhu bude rozhodovat až v lednu, kdy se vysoké náklady na žito již plně projeví.

Analytik Petr Havel míní, že pekaři v současnosti vyčkávají, ale ke zdražení v dohledné době budou muset přistoupit. »V první polovině příštího roku vzrostou podle mého odhadu ceny základního pečiva o zhruba deset procent, u technologicky náročnějších výrobků bude zdražení tak pětinové,« vysvětlil. Podle Havla jsou nyní ceny tuzemského pečiva přibližně poloviční ve srovnání se státy Evropské unie, zatímco zmíněný poměr u ostatních českých potravin činí kolem sedmdesáti procent.

Odkolek letos plánuje hospodařit s hrubým ziskem zhruba dva milióny korun, zatímco loni zaznamenal profit jedenáct miliónů. »Pokles výsledku mají na svědomí hlavně zvýšené náklady v oblasti surovin a energií, a také jsme se snažili expandovat do řetězců, což se samozřejmě na ziskovosti projevuje,« dodal Turínek.

Sdružení Penam, které zastřešuje čtrnáct samostatných pekařských a mlynářských firem, vzniklo teprve na začátku letošního roku. Za toto období očekává obrat vyšší než dvě miliardy korun.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info