Pekaři zdražují, růst cen nebude dramatický

Rohlík může někde stát o desetník více, chléb o korunu, záleží především na maržích obchodníků

Za zvyšování cen pekařského zboží nese vinu především stále dražší obilí. Včerejší zdražení by v letošním roce mohlo být poslední.

Tomáš Kňourek

Konzumenti pekařských výrobků si budou muset zvyknout na to, že za pečivo zaplatí zase o něco více. Největší tuzemské pekárny totiž od včerejšího dne přistoupily ke zvýšení cen svých produktů. Podle představitelů výrobců by však zdražení nemělo být nikterak dramatické, maximálně o několik procent.

»Před rokem stála například tuna potravinářské pšenice tři tisíce korun, nyní je to o polovinu více. K menšímu zdražení jsme přistoupili již v loňském říjnu, ale cena pšenice dále rostla,« vysvětlil hlavní příčiny zvyšování cen Ivan Flek, asistent generálního ředitele společnosti Delta Pekárny. Ta je největší tuzemskou pekařskou firmou, její roční tržby činí 3,5 miliardy korun. Flekova slova potvrzuje i předseda představenstva a. s. Odkolek Martin Turínek. »Příčinou zdražení je výlučně pokračující nárůst cen potravinářského obilí,« konstatoval. Považuje za neadekvátní, pokud v současnosti někteří výrobci zvýší své ceny o deset a více procent. »Je to spíše ukazatelem jejich problémů, které nějak chtějí kompenzovat,« uvedl.

Podle Fleka Delta Pekárny zvýšily včera cenu jednoho klasického rohlíku o pět haléřů, chlebu Šumava o necelou korunu. »V maloobchodě by zdražení mohlo činit tak deset procent, záleží však na maržích obchodníků. Ty mohou někde nárůst cen od výrobců kompenzovat, takže zákazník v podstatě nic nezpozoruje,« míní Flek.

Odborník na zemědělskou problematiku Petr Havel se domnívá, že zmíněné zdražení bude pro letošní rok stačit. »Další vývoj cen může ovlivnit hlavně to, jak dopadne úroda. Myslím ale, že ceny budou spíše stagnovat, maximálně jen nepatrně růst,« řekl Havel.

Zástupci pekáren tvrdí, že zdražování se příliš nedotkne cukrářského zboží, u něj by se mělo pohybovat mezi dvěma a třemi procenty. Cenový vývoj těchto druhů výrobků totiž potravinářské obilí ovlivňuje daleko méně.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že v minulém týdnu se dal jeden rohlík

nejlevněji koupit v Ostravském kraji, a to v průměru za 90 haléřů. Naproti tomu nejvíce za tento druh pečiva vydali spotřebitelé v Karlovarském kraji, 1,16 koruny. Kilogramový bochník chleba byl nejdražší v Praze (15,55 koruny), nejnižší cenu měli na Ústecku, 13,41 koruny.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info