Pekaři se zdražení nevyhnou

Ceny potravin byly dlouhodobě velmi nízko, míní odborníci

Jiří Fencl

Především kvůli pokračujícímu růstu cen potravinářského obilí hodlají pekaři zdražit své výrobky. Předseda představenstva jednoho z největších producentů společnosti Odkolek Martin Turínek včera HN informoval o záměru firmy zdražit od letošního dubna všechny pekárenské výrobky o šest až sedm procent. Zvýšit ceny bude chtít například také společnost Delta pekárny. Její spolumajitel Jaroslav Pařík doufá, že zdražení výrobků jeho firmy nakonec v horizontu několika měsíců nepřesáhne deset procent.

Cena potravinářské pšenice a žita na plodinové burze Brno od doby posledního zdražení pekárenských produktů neustále stoupá. Cena obilí bez nákladu na dopravu činila k 31. 10. loňského roku za jednu tunu pšenice 3919 korun a na počátku února vzrostla na 4075 korun (podle posledních údajů se vyšplhala přes 4300 korun za tunu). Potravinářské žito podražilo ve stejném období z 3505 na 4020 korun za tunu.

Úmysl pekařů zvýšit ceny svých výrobků by ale spotřebitel nemusel úplně pocítit na své peněžence. "Růst našich cen se nemusí plně odrazit v cenách obchodníků. Záleží také na jejich marži," řekl Turínek.

Již po skončení loňské sklizně obilovin se začalo na trhu potravinářského obilí spekulovat o nutnosti zvýšení cen. Zemědělci argumentovali tím, že potravinářského obilí pro domácí zpracování je dostatek, zpracovatelé jim však musejí více zaplatit, jinak budou muset dovážet. Pekaři a mlynáři ale vyslovili obavy, že obilí z tuzemské sklizně není dostatečně kvalitní a dovézt je budou muset tak jako tak. Stát pak na podzim na žádost prvovýrobců zvýšil licence na vývoz. Ceny obilí postupně neustále rostly. "Nedovedu si představit, že bychom do léta nemuseli dovézt potravinářské obilí ze zahraničí," řekl včera Pařík s tím, že dovážené obilí je vždy minimálně kvůli nákladům na dopravu dražší než z tuzemských zdrojů. "Je to o politice státu, který má zájem na tom, aby se zvýšila cena pro zemědělce," dodal.

Nejen ceny pečiva, ale všech potravin, budou postupně růst. "Za poslední tři roky ceny potravin téměř nerostly, ceny ostatních komodit vedle toho stabilně rostly zhruba o čtyři procenta ročně, " řekl našemu listu Jan Sýč ze společnosti Agropol s tím, že v roce 1999 dokonce meziročně mírně poklesly.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info