Organické chromité soli jako stimulátory růstu ve výkrmu drůbeže

Holoubek, J.1, - Jankovský, M.2, - Samek, M.3

1katedra chovu prasat a drůbeže AF ČZU Praha, 2 katedra chemie AF ČZU Praha, 3 katedra obchodu a financí PEF ČZU Praha

Význam chromu jako stopového prvku ve výživě lidí i zvířat je značný. Jeho absence v krmné dávce krys, drůbeže i velkých hospodářských zvířat způsobuje snížení intensity růstu a metabolismu sacharidů, snížení délky dožití, zvýšení hladiny cholesterolu v krevním seru, zvýšení počtu srdečních nedostatečností a snížení počtu a fertility spermií. Nedostatek chromu se projevuje především při stresových podmínkách, nemocech, graviditě, tedy při intensivnějších vlivech vnějších i vnitřních faktorů na organismus.Jeho přídavek ke krmným směsím se projevil různě ve výkrmu krůt a kuřecích brojlerů.

Pro aplikaci na krůtách byly k pokusu použity vysexované krůtičky kanadského hybridu HYBRID LARGE WHITE.

Krůtičky byly rozděleny do hmotnostně vyrovnaných skupin po 40 kusech a umístěny v boxech velikosti 3 x 4 m. Teplota a vlhkost prostředí byly udržovány v mezích daných technologickým postupem, osvit prostředí chovu byl udržován na úrovni 15 W.m-2 . Krůty byly krmeny do věku 5 týdnů krmnou směsí KR1, poté až do vyskladnění krmnou směsí KR2. Odvážené dávky solí chromu byly zapraveny do krmné směsi pětistupňovým mícháním. Podle přídavku solí chromu byly krůtičky rozděleny do 7 skupin podle tabulky č I.

skupina

Cr jako pikolinát (ěg.kg-1)

Cr jako nikotinát (ěg.kg-1)

Kontrolní - K1

0

0

Kontrolní - K2

0

0

P1

400

0

P2

400

0

P3

2000

0

N1

0

400

N2

0

400

N3

0

2000

Krůty byly váženy ve věku 35 a 88 dnů (při vyskladnění). Spotřeba krmiva byla zjišťována průběžně k daným termínům. Z kontrolních i pokusných skupin bylo vybráno náhodně po 10 krůtách průměrné hmotnosti. Z nich byl odebrán vzorek prsních svalstva z hrudní krajiny - 2 cm od hřebene kosti prsní (crista carina sterni) v polovině jeho hmatatelného průběhu. Po odstranění kůže byl kruhovým ostřím (vpich byl veden kolmo na desku hrudní kosti rovnoběžně s kýlem) získán vzorek prsních svalů (musc. pectoralis) ve formě válečku o hmotnosti cca 10 g. Stanovení obsahu hrubého tuku bylo provedeno extrakčně. Soubory získaných hmotnostních údajů a údajů o obsahu tuku v prsní svalovině byly vyhodnoceny běžnými statistickými metodami - t-testem. Výsledky hodnot spotřeby krmiva a jeho konverse nebyly pro malý počet údajů statisticky vyhodnoceny.

Z výsledků vyplývá, že již po 35 dnech byl plně prokazatelný vliv přídavku chromu na intensitu růstu. Nejvyšší signifikantní nárůst hmotnosti byl zjištěn u skupin P1 a P2, zatímco vyšší přídavek pikolinátu (skupina P3) se oproti skupinám P1 a P2 neprojevil dalším nárůstem hmotnosti.

Analogické údaje pro skupiny N1, N2 a N3 nebyly oproti kontrole signifikantně vyšší.

Za toto první období do 35 dnů se přídavky chromu do krmné směsi projevily nižší spotřebou krmiva ve skupinách P1,P2,N1 a N2. Ve skupinách P3 a N3 neměl vyšší přídavek chromu vliv na spotřebu krmiva odlišnou od skupin P1,P2,N1,a N2. Z toho lze dedukovat, že vyšší přídavek chromitých solí než 400 ěg.kg-1 není nutný.

Vliv přídavku chromitých solí na obsah tuku v prsní svalovině byl plně signifikantní, při čemž vliv nikotinátu byl neprokazatelně vyšší než pikolinátu.

Spotřeba krmiva na 1 kg přírůstku byla u kontrolních skupin 2,94 kg, u skupin pokusných dosáhla 2,40 - 2,44 kg, což je možno považovat za ekonomicky zajímavý rozdíl.

Souhrnně je možno tvrdit, že přídavek chromitých solí pyridinkarboxylových kyselin do krmiva ve výkrmu krůt vede k lepčšímu využití krmiva a kvalitnější formě produkované svalové hmoty zvířat.

V analogicky vedeném pokusu s cílem sledovat vliv přídavku chromitých solí do krmných směsí ve výkrmu kuřecích brojlerů byly získány podobné údaje s tím že tento vliv byl nižší. Kuřecí brojlerři ROSS 208 (rozdělení na slepičky a kohoutky) byli krmeni 42 dnů standardními krmnými směsmi.

Kontrola hmotnosti byla provedena po 21 a 42 dnech výkrmu. Byl (analogicky) sledován vliv přídavku chrómu ve formě pikolinátu chromitého (300 ěg chromu na kg krmné směsi) na přírůstek hmotnosti, konversi krmiva a na konci experimentu na hmotnost prsního a stehenního svalstva a obsah tuku ve svalstvu.

Přídavek chromitých solí způsobil neprůkazné zvýšení tělesné hmotnosti kohoutků v období do 21 dnů. V období 22 - 42 dnů bylo zjištěno průkazné zvýšení tělesné hmotnosti kohoutků, které činilo cca 47 g. Obdobné zvýšení tělesné hmotnosti bylo pozorováno i u slepiček. Konverze krmiva byla u obou pohlaví v podstatě stejná, při čemž přídavek chrómu neprůkazně snížil spotřebu krmiva na jednotku přírůstku. Hmotnost prsního i stehenního svalstva kohoutků se v pokusných skupinách statisticky nevýznamně zvýšila jak u prsního svalstva tak i u svalstva stehenního, právě tak jako u slepiček. Obsah tuku ve tkáních byl u pokusných skupin oproti skupinám kontrolním nesignifikantně nižší.

Z výsledků lze odvodit,že přídavek chromitých solí se ve výkrmu kuřecích brojlerů projevuje v menší míře než u krůt, i když tendence sledovaných ukazatelů u pokusných skupin je positivní.

Importance of the organic chrom salts as the stimulater of growth for the feeding of turkey-hens and chicken broilers.

Holoubek, J1., Jankovský, M2., Samek, M3.:

Czech University of Agriculture Prague, 1Department of Poultry and Pigs Science, 2Department of Chemistry, 3Department of Trade and Finance

During the fattening of turkeys (Large White hybrid) the influence of the addition of chromium (III) picolinate and nicotinate in the feeding mixture in the concentration 400 ěg.kg-1 and 2000 ěg.kg-1 was proved. The experimental groups of turkeys compared with control groups showed (in the 35 and 88 days age) the higher weight increment, more effective conversion of feeding mixture and decrease of fat content in the breast muscles.

The additional of the chromium salts raised at chicken broilers of both sex in 21 days inconclusive increasing of the bodily weight.

In period 22 - 42 days it was found conclusive increasing of the bodily weight of both sex, but in the whole period conclusive increasing of the bodily weight was only at the experimental group of cockerels. The weight of the breast and drumstick muscles was unsignificantly higher for experimental groups. Fat content in the tissues was unsignificantly lower for experimental groups in comparison with check groups.

Key words : feeding of turkeys and chicken broilers; chromium III nicotinate ; chromium III picolinate ; fat in the muscles ; conversion of feeding mixture

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info