Od podzimu čekají mlékárnu v Hradci Králové velké změny

Práce - 4.9.1997

Od podzimu cekají mlékárnu v Hradci Králové velké zmeny

Po zmene majoritního vlastníka cekají Mlékárnu Hradec králové, a.s., velké zmeny. Ve druhém pololetí 1996 skupovali její akcie neznámí makléri od diku a takto získaných 44 % akcií koupil Kovopetrol Plzen. Stal se tak majoritním vlastníkem. Policie CR marne šetrila, jakým zpusobem získali makléri jmenný seznam diku.

V Pardubicích se zabývá zpracováním mléka a.s. MILPA. V ní má zatím 72 % podíl a.s. MILPAGROS, kterou z poloviny tvorí management a druhou polovinu vlastní výrobci mléka. Podle vyjádrení reditele MILPY, ing. Josefa Malíre, se podíl techto dvou vlastníku sníží, protože tretinu podílu má prislíben - kdo jiný než plzenský Kovopetrol. A ten je spolecným jmenovatelem v obou mlékárnách. Od letošního podzimu se má výroba v Hradci Králové ukoncit a prestehovat do Pardubic. Podle ing. Malíre bude a.s. v Hradci Králové dál mléko vykupovat, ale zpracuje ho MILPA a výrobky bude distribuovat. Po Hradci Králové se už verejne šušká, že velmi lukrativní pozemek u hlavního nádraží CD a hotelu Cernigov už koupila zahranicní firma, která má ve meste veliký supermarket.

Celé toto tajuplné jednání má i ekonomický aspekt. Mlékárna v Hradci Králové hospodarí se ziskem. Loni cinil po zdanení a odpoctu nedobytných pohledávek 2,5 mil. Kc. Za tu dobu mela MILPA vinou odpisu ztrátu 105 mil. Kc a jen za první letošní pololetí dalších 22 mil. korun. Pritom základní jmení MILPY je 135 mil. Kc. Podle ekonomu se výše dluhu blíží hodnote základního jmení, což vetšinou koncí konkursem. V Hradci Králové vlastní 36 % akcií FNM. Ten už na ne vyhlásil verejnou soutež a podle Malíre stanovil cenu, za kterou je nikdo nekoupí. Po zlevnení je velmi pravdepodobne koupí Kovopetrol. A jak to dopadne s drobnými držiteli královéhradeckých akcií? Ti jich mají 19 %. Jakmile kdokoli získá v podniku nadpolovicní pocet akcií, musí ze zákona zverejnit výzvu akcionárum, aby meli možnost akcie prodat. Takovéto výzvy se ale zverejnují napr. jen v Hospodárských novinách, takže vetšina diku se o tom nedozví. Akcie, jejichž hodnota bude klesat až k nule, jim zustanou na památku jako bezcenný papír.

Rudolf Chaloupka

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info