Obchůdky na venkově krachují. Pomohou ty pojízdné

Novou pojízdnou prodejnu si společně pořídilo 17 obcí Dobrovolného svazku obcí Horažďovicko. Řeší po svém bolest venkova: rušení prodejen, zejména v malých vesnicích. Podnikání je v nich stále obtížnější, lidé dávají přednost zásobeným supermarketům ve městech. Hřebík do rakve mnoha obchůdkům zatloukla elektronická evidence tržeb.

„Starostům je třeba poděkovat, že našli odvahu a rozhodli se takovým způsobem podpořit potravinovou obslužnost,“ uvedl manažer projektu Václav Vachuška. Připomněl, že by se neobešli bez pomoci Plzeňského kraje, jenž projekt podpořil částkou 800 tisíc korun.

Obce se snaží

Příprava projektu obcím trvala bezmála dva roky. „Vážíme si iniciativy obcí, které se rozhodly vyřešit neblahou situaci venkovského obchodu vlastními silami,“ říká její předseda Zdeněk Juračka. Podle jeho odhadu nyní v Česku na stovku prodejen, jež na venkově zavírají, vzniknou jen zhruba tři desítky nových.

„Tento trend pokračuje, i když se trochu zmírnil. Je to možná i tím, že je přístup obcí vstřícnější,“ řekl Deníku Juračka. Alarmovat byl spolu s několika starosty na jaře i ve sněmovně. Zemědělský výbor se tehdy usnesl, že je situaci třeba řešit, výsledky zatím příliš vidět nejsou.

Otázkou zachování vesnických obchodů se nyní zabýval i sněmovní podvýbor pro rozvoj venkova. Jeho závěry ale starosty asi příliš neuspokojí. Příslib od ministerstva financí, aby na jejich podporu stát dával víc peněz, se získat nepodařilo.

Budeme diskutovat

„Dohodli jsme se, že se ještě v té věci po Novém roce sejdeme a budeme v diskusi pokračovat,“ řekl Deníku šéf podvýboru Jaroslav Martinů (ODS). „V některých krajích už ztrátové prodejny dotují krajské samosprávy,“ připomněl.

Někde mohou pomoci pošty Partner – malé provozovny, které kromě obchodu zprostředkovávají základní poštovní služby jako příjem a výdej dopisů a balíků, poštovních poukázek i některé bankovní služby. Provozovatelé dostávají od České pošty proplácené fixní náklady na provoz a datové připojení.

Projekt však nebyl tak úspěšný, jak si vedení pošty slibovalo, proto jej dočasně zabrzdilo. Od listopadu však bylo opět zřízeno sedm nových pošt Partner. Tři z nich budou provozovat obce: ve Vysokém Chlumci ve Středočeském kraji, v jihočeských Lhenicích a v Mírově na Šumpersku.

Soukromníky nebrat

Vesnice s méně než tisícovkou obyvatel mohou zažádat o příspěvek na ministerstvu pro místní rozvoj. Mohou dostat až dva miliony korun na výstavbu, přestavbu či rekonstrukci obchodů, peníze lze použít i na jejich vybavení chladicí technikou. Ministerská dotace může dosáhnout až do výše 70 procent nákladů. Úřad má pro starosty zatím připraveno 20 milionů korun.

„Základní podmínkou pro podání žádosti je, že v územním obvodu žadatele není v době podání žádosti provozována činnost stejného charakteru soukromým subjektem,“ řekl Deníku Vilém Frček z ministerstva pro místní rozvoj.

Sdružení obcí si mohou zažádat také o příspěvek na pořízení pojízdné prodejny. I v takových případech je ale podle ministerstva vhodné zažádat o peníze také na krajském úřadě. „V budoucnu budeme podporu státu a krajů ještě více propojovat,“ dodal Frček.

Autor: Jiří Janda

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info