Nové nařízení EU o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin
22.01.2013 | ÚZEI, Agronavigator.cz
(ÚZEI, Agronavigator.cz) – Nařízení 1151/2012/EU ze dne 21. listopadu 2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin
Účelem opatření stanovených v tomto nařízení je podpořit zemědělské a zpracovatelské činnosti a systémy hospodaření spojené s produkty vysoké jakosti, a přispět tím k naplňování cílů politiky rozvoje venkova.
Cílem nařízení je pomoci producentům zemědělských produktů a potravin informovat kupující a spotřebitele o vlastnostech produktů a potravin a o charakteristikách své produkce, čímž se zajistí:
a) spravedlivá hospodářská soutěž pro zemědělce a producenty zemědělských produktů a potravin s vlastnostmi a charakteristikami představujícími přidanou hodnotu;
b) dostupnost spolehlivých informací o těchto produktech pro spotřebitele;
c) dodržování práv duševního vlastnictví a
d) integrita vnitřního trhu.
Nařízení stanovuje režimy jakosti pro chráněné označení původu, chráněné zeměpisné označení, zaručeně tradiční speciality a pro další produkty s charakteristikami představujícími přidanou hodnotu a vyplývajícími z metod hospodaření nebo zpracování použitých při jejich produkci nebo z místa jejich produkce či uvádění na trh.
Dosavadní nařízení 509/2006/ES a 510/2006/ES s pravidly týkajícími se CHOP, CHZO a zaručeně tradičních specialit se zrušují, odkazy na zrušená nařízení se považují za odkazy na toto nařízení .
Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Ustanovení čl. 12 odst. 3 a čl. 23 odst. 3 se však použijí až ode dne 4. ledna 2016. Článek 13 nařízení č. 509/2006/ES se však použije i nadále. Článek 13 nařízení (ES) č. 509/2006 se však ve specifickém případě použije i nadále.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Potravinářství
- Olomoucký výrobce zdravé výživy Grizly prolomil hranici miliardového obratu (29.01.2026)
- Kuchařský titul BernardChef získal lesník z Nové Paky (29.01.2026)
- Domácí kimči a kombucha mohou mít dvě tváře. Bioinženýrka řekla, čemu se vyhnout (28.01.2026)
- Koňak čelí krizi. Poptávka klesá, firmy musí propouštět (28.01.2026)
- V obchodech byly závadné tataráky a limetky. Lidé by je mohli mít doma (28.01.2026)
- Nová mapa pomáhá dostat nevyužité pokrmy z jídelen k lidem v nouzi po celé ČR (28.01.2026)
- Dvojí kvalita Milky u nás a v Německu? Obě jsme otestovali v laboratořích (27.01.2026)
- Oběd za 200 korun už je pro Čechy příliš. Nacházejí finty, jak na jídle ušetřit (27.01.2026)
- Sládek Ivan Chramosil 44 let vařil pivo ve slavném pražském pivovaru U Fleků (27.01.2026)
- Kofola kupuje podíl ve firmě, jíž v Latinské Americe patří mj. tři minipivovary (26.01.2026)

Tweet



