Nová plechovková stáčecí linka v Pivovaru Radegast už jede naplno

Nová plechovková stáčecí linka v Pivovaru Radegast v Nošovicích na Frýdecko-Místecku už funguje naplno. Za necelé tři měsíce od svého spuštění stočila 100.000 hektolitrů piva. Součástí investice za 600 milionů korun byla také výstavba automatizovaného centrálního skladu. ČTK to dnes za Pivovar Radegast sdělil v tiskové zprávě Ondřej Coufal.

"Zájem o pivo v plechovkách každoročně roste, proto jsme na tento trend v Radegastu zareagovali a za pouhý rok vybudovali novou plechovkovou linku. Dokončení této investice je první etapou celkového navýšení výroby piva v nošovickém pivovaru," uvedl Pavel Šemík, technický ředitel společnosti Plzeňský Prazdroj, do které Radegast patří.

Hlavním dodavatelem centrálního skladu byla společnost IP systém, technologie plechovkové linky dodala německá společnost KHS GmbH. Na nové lince se stáčí pivo do čtyř druhů plechovek objemů od 330 po 550 mililitrů. Linka je určena zejména pro ležáky a výčepní piva značky Radegast nebo nealkoholické pivo Birell a jeho ochucené alternativy.

"Produkty z nové supermoderní linky, která má kapacitu 60.000 plechovek za hodinu, už jsou na trhu. V tomto tempu budeme schopní ročně stočit přes 600.000 hektolitrů piva," uvedl manažer Pivovaru Radegast Ivo Kaňák.

Nový centrální sklad s plochou 10.000 metrů čtverečních je napojený jak na novou plechovkovou linku, tak na linku, kde se stáčí pivo do lahví. "Vejde se do něj přibližně 11.000 naložených palet s pivem, což odpovídá buď necelým devíti milionům půllitrových lahví, nebo téměř 20 milionům plechovek," uvedl Coufal.

Zajímavostí nového skladu je soustava tří výtahů. Stočené pivo pomoci nich překonává výškový rozdíl šesti metrů. Ve skladu operuje 16 robotizovaných vysokozdvižných vozíků, které automaticky řídí skladování a manipulaci s paletami v objektu skladu.

"Robotické vozíky jsou důležitým krokem v oblasti automatizace a digitalizace v pivovaru," uvedl manažer projektu skladové automatizace Plzeňského Prazdroje Tomáš Sedláček. Vozíky podle něj zvládnou prakticky všechny operace ve skladu vyjma nakládky a vykládky do a z kamionů. "Navíc dokážou naskladňovat plné palety precizně do výšky, čímž dokážeme efektivněji využít prostor skladu. Vozíky jsou řízené laserovou navigací a samy si třeba vymění baterii," doplnil Sedláček.

V pivovaru nyní pracuje zhruba 400 lidí. "Díky nové lince a skladu jsme vytvořili 40 nových pracovních míst. Je to krásné zahájení letošních oslav 50. výročí uvaření první várky piva, které se uskutečnilo v Nošovicích 3. prosince 1970," uvedl Kaňák.

vpl hj

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info