Norská vláda znovu povolila vývoz velrybího masa

Norská vláda oznámila, že navzdory mezinárodnímu moratoriu na lov kytovců znovu povoluje vývoz velrybího masa a velrybího tuku.

"Na základě nového posouzení vycházejícího z vědeckých kritérií jsme se rozhodli povolit vývoz velryb," řekl podle agentury Reuters na tiskové konferenci norský ministr rybolovu Otto Gregussen. "Myslíme, že je na to ten pravý čas. Je to poslední krok k normalizaci lovu velryb," dodal.

Norsko bude podle ministrova oznámení prodávat své velrybí produkty zemím, které jsou proti zápisu velryb do registru ohrožených živočišných druhů z roku 1983: tedy Japonsku, Islandu a Peru. Každá země, která bude chtít dovážet velrybí maso, bude muset podle norského ministra zavést zvláštní dovozní licence a speciální genetický registr s cílem zabránit ilegálnímu obchodování s kytovci.

Zákaz komerčního lovu velryb vyhlásila Mezinárodní velrybářská komise (IWC) v roce 1986. Norsko ho ale od roku 1993 jednostranně porušuje s poukazem na to, že se různé druhy velryb od doby vyhlášení zákazu už dostatečně rozmnožily a jejich početní stav je dostačující.

Norská vláda každoročně na vlastní pěst stanovuje svým rybářům kvóty "povoleného" lovu velryb; z obav před mezinárodními protesty ale dosud trvala na tom, že velrybí maso a další produkty z velryb jsou určeny výhradně pro pokrytí domácí spotřeby a odmítala povolit jejich vývoz. Norští velrybáři se ale celou dobu domáhali povolení vyvážet zejména velrybí tuk, velmi žádaný zejména v Japonsku. Mraženého velrybího tuku se v Norsku v důsledku zákazu vývozu nahromadilo kolem 800 tun v potenciální tržní hodnotě desítek miliónů dolarů.

"Je to triumf zdravého rozumu," reagoval na dnešní oznámení vlády mluvčí norské velrybářské společnosti High North Allianc Frode Froevik. "Japonsko má často zájem o velrybí produkty, které nejsou v Norsku žádány."

Kritiku ale sklízí rozhodnutí norské vlády v ekologických kruzích. Vysoké zisky z vývozu velrybích produktů podle nich jistě přispějí ke zvýšení norských kvót pro lov kytovců a povzbudí i jiné tradiční velrybářské státy k obnovení vlastního lovu. Za "smutné a hrozivé" rozhodnutí označil například dnešní sdělení norské vlády Frode Pleym z mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. Ta už podle něj zvažuje možné protesty.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info