Nízký zájem o cukr sráží jeho cenu
17.10.2001 | Hospodářské noviny
Cena cukru (řepného i třtinového) klesá. Na jejím propadu se podle odborníků odráží jak teroristický útok na Spojené státy, tak bohatší úroda, než je obvyklé.
V důsledku teroristického útoku zůstali někteří tradiční kupci ze Středního východu mimo trh. To vedlo k akceleraci poklesu ceny této komodity z 7,5 centu na 6,3 centu za libru v případě kontraktu s dodáním v březnu příštího roku obchodovaném na burze Coffee, Sugar & Cocoa Exchange (CSCE).
Hlavním letošním zájemcem o nákup cukru je Čína. Ta ale zatím nenakupuje, protože čeká na domácí úrodu. Dalšími významnými importéry, kteří stojí mimo trh, jsou Indonésie a Pákistán. Relativní nezájem o nákup se však časově kryje s vysokou produkcí dodavatelů. Brazílie, největší světový vývozce, nyní produkuje a rovněž exportuje více cukru, než se předpokládalo. Také Austrálie sklidila více, než odhadovala; přebytek umísťuje na světových trzích. Do rodiny vývozců se přiřadila také Indie.
Společnost F. O. Licht, která se zabývá analýzami jednotlivých komodit, zveřejnila svůj první odhad globální úrody v sezóně 2001/02. Ten dosahuje výše 132,51 miliónu tun. To je o 1,8 % více, než byla skutečně dosažená produkce před rokem. Navíc Rusko jako největší světový importér na konci září oznámilo zvýšení dovozního cla na surový cukr o třetinu - ze současných třiceti na čtyřicet procent. Stejné tarify by měly platit i v příštím roce.
Nedostatek kupců a zvýšená aktivita exportérů vedou k poklesu kursu této komodity. Pokud se kupci na trh nevrátí, lze v nejbližší době očekávat, že cena surového cukru obchodovaného na burze CSCE (před 11. zářím sídlila ve čtvrtém patře Obchodního světového centra) bude pokračovat v sestupném trendu a klesne pod šesticentovou hranici.
Další články v kategorii Potravinářství
- Bryndza od slovenského výrobce obsahovala listerie (30.12.2025)
- Obchody bez prodavačů míří na venkov. Automatizace mění nakupování v Česku (30.12.2025)
- Slováci pijí o dost méně alkoholu. Česko trend nenásleduje (30.12.2025)
- Belgičtí mniši, kteří vaří pivo, se stávají ohroženým druhem (29.12.2025)
- Výrobce dortů Marlenka loni zvýšil tržby, pomohly investice do automatizace výroby (29.12.2025)
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)

Tweet



