Nejraději jsem mlsal neapolitánky

Nejradeji jsem mlsal neapolitánky

Jedinecnou technologii namácení hran sušenek do cokolády vynalezl ve ctyricátých letech Vilém Škvarlo. Ten práci v cokoládovnách zasvetil celý život.

LN: Existoval nekde do doby, než jste prišel s prevratnou myšlenkou zavedení šinek na obalování hran sušenky, podobný stroj?

V tehdejším Ceskoslovensku ucite ne. Pokud vím, tak se nepoužíval ani v zahranicí. Vlastne se nevyrábely ani žádné oplatky, které by mely cokoládu jen na okrajích.

LN: Proc se vlastne kolejnickám ríká šinky?

Protože podle opavského nárecí se kolejnicky reknou šinky.

LN: Jakou odmenu jste za prevratný nápad dostal?

První rok, co byla do provozu zavedena nová technologie, se ušetrilo pres sto lidí. Úspora na mzdách presahovala jeden milion korun. Krome toho výroba tatranek prinesla velký národohospodárský rust. Celkem jsem jako odmenu dostal 29 000 korun. Vyvinutí nového stroje ale stálo jen 50 korun. Takové byly náklady na nákup kolejnicek.

LN: O kolik kilogramu vzrostla produkce tatranek?

Pri rucní výrobe se udelalo 40 kilo tatranek za smenu. Po zavedení šinek už to bylo 2000 kilo. Ješte než jsem šel do duchodu, upravil jsem trochu linku, aby se produkce opet zvedla. Šlo více šinek za sebou. Pak se delalo pres 3,5 tuny oplatek za smenu.

LN: Není vám líto, že se na trh vrátila celomácená tatranka jako konkurence té vaší tradicní?

Není. Mohu vám ríci, že mácenou tatranku jsem v roce 1960 uvedl do výroby také já. Pak se na ni zapomnelo a nyní si nekdo opet vzpomnel.

LN: Tatranky se vyrábely po celém Ceskoslovensku. Jak se technologii v podnicích ucili?

Když jsem svou technologii zavádel do závodu, už mely pripravené šinky. Z prvních závodu se prijeli podívat k nám do Opavy. Tenkrát ríkali, že nový systém není složitý a že si poradí sami. Jak ale zacali kolejnicky zavádet, zjistili, že to tak jednoduché není. Výrobu jsem nakonec ve všech cokoládovnách musel rozjet já.

LN: Jakou oplatku jste vy sám mel kolem roku 1957 rád?

Asi nejradeji jsem mel takzvané neapolitánky. Byly složené z oplatky, lískových jader a kakaového másla. Vyrábely se již za první republiky.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info